Çin: Nükleer şeffaflık karşılıklı güven olmadan “riyakârlıktır”

2019-05-24 15:20:30

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Çinli temsilci, nükleer şeffaflığın karşılıklı güven ve ortak güvenlik anlayışı bulunmadan hem riyakârlık hem de anlamsız olacağını söyledi.

Çin'in silahsızlanma işlerinden sorumlu büyükelçisi Li Song, önceki gün BM Cenevre ofisinde düzenlenen silahsızlanma konulu oturumda konuştu.

Li Song, nükleer şeffaflığın, karşılıklı güveni ilerletmeye, yanlış anlaşılmaları gidermeye ve tansiyonu düşürmeye yarayan bir araç olduğunu belirtti.

Çinli temsilci, ABD'li yetkililerin, Çin'in nükleer modernizasyon programının şeffaflığına dair soru işaretleri bulunduğu iddialarını ise reddetti.

Li Song, "ABD'nin suçlamaları mesnetsiz. ABD, başka ülkeleri bahane ederek uluslararası yükümlülüklerinden kaçmaya çalışıyor." Dedi.

Çinli temsilci, ABD'nin Rusya ve Çin ile birlikte nükleer silah kontrolü anlaşması imzalama niyetine ilişkin olarak ise “Sözde üçlü anlaşmanın ne temeli ne de kabülü söz konusu. Çin, kesinlikle iki ülkeye katılmayacak” ifadesini kullandı.

Çin'in savunma amaçlı nükleer stratejisine bağlılığını yineleyen temsilci, "Gizli bir stratejik programımız yok. Çin'in nükleer silahları hiçbir ülkeye tehdit oluşturmayacak.” Dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor