Çin'de 2018'e genel bakış

2018-12-27 16:22:16

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

2018 yılı reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü. Çin orta halli refah toplumu inşası hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor; ülke 2019'u karşılamaya hazır.

2018'e bakıldığında Çin'in bazı alanlarda başarılarının öne çıktığı, hem ülke içinde hem de dünyada bu başarıların ve girişimlerin çok konuşulduğu görülüyor.

Örneğin, 2018'de Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı Shanghai'da düzenlendi. Çin herkese açık bir tavırla dünyanın farklı noktalarından gelen misafirlerini ve dostlarını karşıladı. Çin, yeni yılda da dışa açık kapısını daha geniş şekilde açarak dünyaya yarar getirmeyi sürdürecek.

19 Ocak 2018 günü Uzun Yürüyüş-11 roketi başarıyla fırlatıldı, roketin taşıdığı Jilin-1 Video 07 ve 08 uyduları ile diğer 4 küçük uydu yörüngelerine oturdu. Söz konusu uydular 2019'da tüm insanlığa hizmet sağlayacak.

Yüksek hızlı tren ağının uzunluğu 2018'de toplam 29 bin kilometreye ulaştı. Hızlı trenle ulaşım sağlanan destinasyon sayısının artmasıyla yeni yılda seyahatler kolaylaşacak.

Ekim ayında Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü hizmete açıldı. Lingdingyang Körfezi'ne kurulan köprü, önümüzdeki yıl Hong Kong, Zhuhai ve Makao'yu sıkıca birbirine bağlayacak.

2018'de 17 çeşit kanser ilacı sağlık sigortası kapsamına alındı. 2019'da Çin'in sağlık sistemi daha da iyileştirilecek, halka daha fazla fayda getirilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor