CRI Özel Röportaj-AK Parti Genel Bşk.Yrd. Cevdet Yılmaz

2018-12-20 17:48:19

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Cenk Özkömür: Öncelikle ziyaretiniz ve temaslarınızla ilgili bize kısaca bilgi verir misiniz?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Bugün Çin'deki ikinci günümüz. Dün sabah itibarıyla programımıza başladık. Öncelikle iş dünyasından önemli bazı firmalarla görüşmelerimiz oldu. Büyükelçiliğimiz ve Çin heyetlerinin hazırladığı güzel bir toplantı gerçekleştirdik. İş dünyası ile karşılıklı neler yapılabilir, Türkiye'de özellikle yatırım alanları konusunda güzel bir toplantımız oldu. Ardından, asıl buraya geliş amacımız olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile diyalog programı çerçevesinde ÇKP dış ilişkiler birimini ziyaret ettik. Orada Sayın Song Tao ile uzun bir görüşmemiz oldu. Kendisi Çin Komünist Partisi Dış İlişkiler Bakanı. Gerçekten çok kapsamlı görüşmeler yaptık heyetlerimizle birlikte. Hem görüşme yaptık, hem de bir çalışma yemeğine katılmış olduk. Ayrıntılı bir şekilde Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri partilerimiz arası ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu. Bugün de yine çok önemli bir isimle Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve Çin Komünist Partisi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Sayın Yang Jiejie ile görüşmemiz olacak. Onunla benzer şekilde hem partilerimiz hem ülkelerimiz arası ilişkileri değerlendireceğiz. Yarından itibaren Shanghai'ye geçeceğiz. Özellikle hızlı trenle geçmeyi tercih ettim. Hem hızlı treni görmek açısından, hem de Çin'deki gelişmeleri sahada görebilmek bakımından 5 saat civarında bir yolculukla Shanghai'ye geçmiş olacağız. Shanghai'da yine Çin Komünist Partisi'nin oradaki yetkilileri ile Çin Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerimiz olacak, çeşitli incelemelerimiz olacak, iş dünyası ile temaslarımız olacak. Böylece programı bitirmiş olacağız.

Cenk Özkömür: AK Parti ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) arasında süregelen bir işbirliği olduğunu biliyoruz. Bu işbirliği, hangi alanlara odaklanıyor?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: ÇKP, Çin'in malum gelişiminde, bugünlere gelişinde en önemli kurum ve gerçekten çok güçlü bir yapı. Çin'in son 40 yıldaki dönüşümünde, değişiminde de öncülük rolü oynamış bir yapı. Ak Parti ise Türkiye'nin son 16 yılına damgasını vurmuş bir parti. Türkiye'deki reformları, dönüşümleri ekonomik olsun, siyasi olsun dönüşümleri gerçekleştirmiş bir parti. Dolayısıyla bugünkü parti diyaloğu önemli diye düşünüyoruz. Ülkeler arası ilişkilere ve işbirliğine de bunun katkıda bulunacağına inanıyoruz. Diğer taraftan liderlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı ve aynı zamanda Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Sayın Xi Jinping, iki lider, son yıllarda çok sık bir araya geldiler. Son iki yılda altı defa görüşmeleri oldu. En son Arjantin'de G20 Zirvesi çerçevesinde görüştüler. Çin ve Türkiye arasında çok kapsamlı ilişkiler hızla gelişiyor. Hükümetler arası diyalog devam ediyor. Liderlerimiz arası diyalog var. Bir de bunu partiler arası diyalogla tamamlamanın çok önemli olduğunu düşündüğümüz için buradayız. Ayrı bir kanal olarak da partiler arası diyaloğun Türkiye ile Çin'in ekonomik olsun ve siyasi olsun birçok alandaki işbirliğine önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz. Cenk Özkömür: AK Parti, sizin de söylediğiniz gibi, Türkiye'nin son 16 yılına damga vurmuş bir parti. ÇKP de Çin Halk Cumhuriyeti'ni kuruluşundan beri idare eden parti. Siz Çinli muhataplarınızla görüşmelerinizde AK Parti'nin hangi başarılarından daha çok etkilendiklerini, neyi merak ettiklerini görüyorsunuz? Aynı şekilde sizin için de soracağım, siz Çinli muhataplarınıza en çok hangi alanlarda sorular yöneltiyorsunuz?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor