CRI Özel Röportaj –Büyükelçi Abdülkadir Emin Önen

2018-08-03 12:38:54

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

“BRICS ülkelerinin hiçbirinin BRICST'e itirazı yok”

Türkiye'nin Beijing'deki Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, CRI'ye verdiği özel röportajda, ''BRICS üyesi ülkelerin hiçbirinin, ortaklığın Türkiye ile birlikte 'BRICST' olarak anılmasına itirazı yok'' dedi.

Abdülkadir Emin Önen, Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) Beijing stüdyolarında gerçekleşen röportajda Cenk Özkömür'ün sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Önen, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin genel durumunu değerlendirdi, ticaret, turizm ve enerji gibi iki ülke arasındaki farklı işbirliği alanları hakkında bilgi aktardı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında çok güzel bir uyum ve dostluk olduğuna işaret eden Büyükelçi Önen, iki liderin vizyonları doğrultusunda ticaret, turizm, sanayi ve kültürel etkileşim gibi farklı alanlardaki ilişkilerin gelişmesi için çalıştıklarını söyledi.

Xi Jinping'in 2013 yılında ortaya koyduğu Kuşak ve Yol projesindeki vizyonu Türkiye'nin de paylaştığını, buna Orta Koridor projesi kapsamında somut katkılar koyduğunu söyleyen Önen, ''Kuşak ve Yol projesi, aslında 60'tan fazla ülkeyi ilgilendiriyor. 2 milyarın üzerinde insanı ilgilendiren, gerek altyapı projelerinin olduğu, gerek halklar arasındaki etkileşimlerin olduğu, yeni iş imkânlarının doğduğu bir projeden bahsediyoruz'' dedi.

Çin ile Türkiye'yi söz konusu projeler bağlamında ''iki doğal ortak'' olarak niteleyen Büyükelçi Abdülkadir Emin Önen, ''Asya'nın en batısındaki ve en doğusundaki bu kardeş ve dost iki ülkenin bu alandaki işbirliği, halklarının daha iyi noktaya gelmesine, refah seviyelerinin artmasına katkılar sağlayacak'' diye konuştu.

'' 'BRICST' modeline hiçbir ortağın itirazı yok''

Xi Jinping ile Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Afrika Cumhuriyeti'nde geçen hafta düzenlenen BRICS Zirvesi esnasında önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Büyükelçi Önen, bu buluşmada ortaya koyulan vizyonun ikili ilişkilere hız kazandırdığını dile getirdi.

Önen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BRICS Zirvesi'ne katılımından sonra yeniden gündeme gelen, Türkiye'nin beş ülkeden oluşan ortaklığa katılımı konusuyla ilgili olarak ise ''BRICS üyesi ülkelerin hiçbirinin, ortaklığın Türkiye ile birlikte 'BRICST' olarak anılmasına itirazı yok. Çin'in de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'BRICS+' modelinde Türkiye'nin de olmasından büyük memnuniyet duyulacağı belirtilmişti. Bu, bizim açımızdan da memnuniyet verici'' dedi.

Türkiye'de 24 Haziran sonrası dönem ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi hakkında da değerlendirmede bulunan Büyükelçi Önen, yeni sistem ile Türkiye'nin zaman kayıpları ve kaoslardan kurtulacağını, ülkede bürokrasinin minimize olacağını ve hızlı karar alma mekanizmalarının daha etkin hâle geleceğini söyledi.

Önen, yeni sistemin Türk dış politikasına yansımasıyla ilgili olarak ise ''Dış politikada da hızlı karar alabilen, kararlarını uygulayabilen bir Türkiye karşımıza çıkacak'' diye konuştu.

''3. nükleer santral ile ilgili görüşmeler sürüyor''

Beijing Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, CRI'ye verdiği özel röportajda, enerji konusunun Türkiye ile Çin'in stratejik anlamda ortak hedef koyduğu konular arasında en önemli yerde durduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor