Çin, Japonya ve Güney Kore, RCEP anlaşmasına bir adım daha yakın

2019-12-23 11:20:59

Çin, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının 2020 yılında imzalanması için gerekli çalışmaları hızlandıracak.

Çin, Japonya, Güney Kore 12'nci Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı Beijing'de dün düzenlendi.

Toplantıda, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının 2020 yılında imzalanması ve üç ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin hızlandırılması konularında mutabakat sağlandı.

Üç ülkenin toplantıda, bölgesel ekonomik entegrasyon, yerel yönetimler arası işbirliği ve “Çin-Japonya-Güney Kore+” mekanizmasının genişletilmesi konularında geniş uzlaşılara vardığı bildirildi. Tarafların, ayrıca e-ticaret, kapsamlı bağlanırlık ve enerji gibi alanlardaki işbirliğini de masaya yatırdığı aktarıldı.

Toplantıda varılan uzlaşılar, yarın Chengdu kentinde düzenlenecek 8. Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Toplantısı öncesinde taraflar arasındaki ticari işbirliğinin güçleneceğine dair önemli bir mesaj olarak değerlendirildi.

Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki işbirliği mekanizması, 2019'da 20'nci yılını doldurdu. Üç ülkenin toplam nüfusu 1,6 milyarı bulurken, toplam ekonomik büyüklüğü ise 20,8 trilyon ABD Doları'na ulaştı. 2018 yılında üç ülke arasında gerçekleştirilen ticaret hacmi 720 milyar dolara, yapılan karşılıklı yatırımlar ise 11 milyar dolara yükseldi.

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, Çin, Japonya, Güney Kore Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, küresel ekonomi üzerindeki gerileme baskısı giderek güçlenirken, ticarette korumacılık ve tek taraflılığın baş gösterdiğine dikkat çekti.

Çin, Japonya ve Güney Kore'nin ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğinin seviyesini artırmaları, bölgede ve dünyada barış, istikrar ve refahın sağlanması yönünde çalışmaları gerektiğini vurgulayan Zhong Shan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üç ülke, RCEP anlaşmasının öngörülen tarihte imzalanması için aktif çaba harcayacağını, bu minvalde Çin, Japonya, Güney Kore serbest ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmeleri hızlandıracağını yineledi. Taraflar, APEC ve G20 gibi çok taraflı yapılar altında ticari işbirliğini pekiştirecek, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün olduğu çok taraflı küresel ticaret sistemi ile ekonomik küreselleşmeyi birlikte koruyacak, dışa açıklık, kapsayıcılık, kamu yararı, dengelilik ve çifte kazanç ilkeleri temelinde ilerleyecek ve açık dünya ekonomisini oluşturacak.”

“DTÖ'de reform konusunda işbirliği yapılmalı”

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Sung Yun-mo, yaptığı açıklamada, Çin Ticaret Bakanı Zhong'un görüşlerine destek verirken, RCEP anlaşmasının gelecek yıl imzalanmasını dilediğini kaydetti.

Sung, Kuzeydoğu Asya'da bölgesel işbirliği ve refahın gerçekleştirilmesi için acilen yapılması gerekenin, Çin, Japonya ve Güney Kore arasında çok taraflı bir işbirliği çerçevesi oluşturmak olduğuna dikkat çekti.

Üç ülkenin de 4. Sanayi Devrimi'nin getireceği fırsatlardan istifade ederek, yaşlanan nüfus sorununu çözmesi ve yenilenebilir enerji alanında dördüncü taraf piyasalarda işbirliği yapması çağrısında bulunan Güney Koreli bakan, şöyle konuştu:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor