“Makao'nun gelişimi ‘Bir Ülke İki Sistem' ilkesine dayanıyor”

2019-12-20 11:45:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün akşam Makao Özel İdari Bölgesi yönetiminin kendi onuruna verdiği yemeğe katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, Makao'nun Çin egemenliğine dönmesinden bu yana geçen 20 yılın Makao tarihinde ekonominin en hızlı şekilde büyüdüğü ve halkın yaşam koşullarının en güçlü ölçüde iyileştiği dönem olduğuna işaret etti.

Xi, Makao'nun sosyo-ekonomik kalkınmasındaki tarihi başarıların ,“Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin kapsamlı şekilde uygulanması, merkezi hükümetin büyük destekleri ve Makao Özel İdari Bölgesi yönetiminin aktif rolü ile Makao toplumunun ortak çabaları sayesinde kazanıldığını söyledi.

Xi, “Beş sene sonra tekrar Makao'ya geldim. Makao'nun hızla ilerleyen gelişimini ve Makao Özel İdari Bölgesi yönetiminin sağlam ilerleme adımlarını bizzat gördüm” dedi.

Xi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda ÇKP'nin liderliğinde, Çin'in ulusal gücünde gözle görülür atılımlar gerçekleştiğini ve uzun vadeli toplumsal istikrar sağlandığını kaydetti.

Xi, “Bu, Çin ulusunun büyük kalkınma gerçekleştirdiği ve büyük başarılar kazandığı bir dönem. Aynı zamanda Makao'nun Çin'in anakesimiyle birlikte refaha ulaştığı bir dönem. Makao'da ‘Bir Ülke, İki Sistem' ilkesi temelinde daha büyük başarılar elde edilebileceğine ve Makaolu vatandaşların Çin ulusunun kalkınma rüyasının gerçekleştirilmesine daha büyük katkı sağlayabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Görevden ayrılan Makao Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Chui Sai On ise, Makao'nun “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin uygulanmasında elde ettiği en değerli tecrübenin Anayasa ve Çin Halk Cumhuriyeti Macao Özel İdari Bölgesi Temel Yasası'nı yerine getirmek olduğunu vurguladı.

Chui Sai On, Makao Özel İdaresi 5. Amiri Ho Lat Seng'in liderliğindeki yeni yerel yönetim ile Makaolu vatandaşların, merkezi hükümetin liderliği ve desteğiyle “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini uygulamaya ve geliştirmeye devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Xi dün akşam ayrıca, Makao'nun Çin egemenliğine dönmesinin 20. yıldönümünü vesilesiyle Doğu Asya Oyunları Stadyumu'nda düzenlenen galaya iştirak etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor