Macao, dinamik ve büyüyen bir ekonomiye sahip

2019-12-18 12:10:49 CRI

Macao'nun anavatana geri dönmesinden bu yana geçen 20 yılda, kentin ekonomisinde büyük ivme yaşandı.

Macao ekonomisinde, anavatana dönmeden önceki son dört senede eksi büyüme yaşanmıştı. Macao'nun gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH) 1999'da 51 milyar 872 milyon Macao patakasıydı. Bu rakam, geçen yıl, 444 milyar 700 milyon patakaya ulaştı. Kişi başı GSYİH ise, anavatana dönmeden önce 15 bin dolar iken, bu rakam bugün 83 bin dolara yükseldi. Anavatana döndükten sonra turizm, yeme-içme, otelcilik ve fuarcılık sektörleri de hızla gelişmeye başladı. Özellikle 2003'te Çin merkezi hükümetinin uyguladığı bireysel seyahat politikası sayesinde, Macao ekonomisinin karşılaştığı baskı hafifletildi ve kent ekonomisine dinamizm katıldı.

Makao Ekonomik ve Politik Araştırmalar Derneği Başkanı Tang Jizong, bölgede yaşanan değişiklikleri şöyle anlattı:

“Yeterli istihdam sağlanıyor, maaşlar ve gelirler artıyor. Restoranlar kalabalık, seyahate çıkmak moda oldu, lüks arabalar da kullanılıyor. Genel tüketim seviyesinin yükselmenin yanı sıra, vatandaşların mutluluğu artıyor.”

Macao'da son 20 yılda yaşanan sosyo-ekonomik gelişmenin anakesimin sağladığı büyük desteklere dayandığına dikkat çeken Tang Jizong, “İhracat piyasası büyük boyutta genişletildi. Bununla birlikte anakesim, başta su ve elektrik gibi üretim ve yaşamda büyük ihtiyaç duyulan hizmetlerin tedarikini güvence altına aldı. Genel olarak anakesimin sağladığı birçok politika ve güvence sayesinde Macao'da büyük gelişmeler kazanılabiliyor.” dedi.

Zhongshan Üniversitesi Hong Kong ve Macao Ekonomisi Araştırmaları Merkezi Başkanı Yuan Chiping ise, Macao'nun anavatana dönmesinden sonra “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesi ile "Çin Halk Cumhuriyeti Macao Özel İdari Bölgesi Temel Yasası"nın uygulanmasıyla birlikte, Macao'da endüstrilerin çeşitlendirilmesinin ekonominin büyümesine güç kattığını kaydetti.

Yuan, “Macao ekonomisi, anakesimin hızlı ekonomik büyümesinden yararlanıyor. Merkezi hükümetin desteğiyle birçok eğlence ve turizm merkezi kurulmasının yanı sıra, Portekizce konuşulan ülkelerle ekonomik ve ticari platformlar da inşa edildi. Bütün bu platformlarla, Macao ve Çin'in anakesiminin kalkınma başarıları dünyaya gösteriliyor. Son yıllarda yeme-içme, alışveriş ve fuarcılık sektörleri hızla gelişiyor, gelirleri sürekli artıyor” diye konuştu.

Anakesim-Macao Daha Sıkı Ekonomik Ortaklık Düzenlemeleri'nin (CEPA) yürürlüğe girmesi veya anakesim ile Macao arasında bireysel seyahatlerin başlatılması ve Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı gibi bir dizi önemli tedbirin son yıllarda hızla hayata geçirilmesi sayesinde bölgede yeni kalkınma fırsatları yakalandı.

Öte yandan, Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü ve Guangdong ile Macao arasındaki yeni kanal projesinin (Qingmao Sınırı) inşası veya Macao Havaalanı'nın yeniden yapılandırılması gibi büyük projeler gerçekleştirilmesiyle Macao'nun diğer bölgelerle bağlanırlığı daha da güçleniyor.

Macao, bu yıl başlatılan Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı sayesinde Hong Kong, Guangzhou ve Shenzhen ile birlikte bölgesel kalkınmaya güç veren lokomotiflerden biri oldu.   

Yuan Chiping, Büyük Körfez Bölgesi inşasında Macao'nun özel bir rol oynadığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Macao, ‘Bir Ülke, İki Sistem” uygulamasının başarılı bir örneği. Macao, yerel kalkınmanın ulusal kalkınma stratejileriyle entegre edilmesi konusunda iyi bir örnek oluşturuyor. Macao, dünyanın eğlence ve turizm merkezi konumunda. Bu da Büyük Körfez Bölgesi inşasına yeni bir güç katıyor. Macao ile Portekizce konuşulan ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari platformlar da önemli katkılar sunuyor.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor