“Çin, dışa açılmadaki yüksek riskleri azaltacak”

2019-12-16 11:49:42 CRI

Çin Ekonomisi 2019-2020 Toplantısı önceki gün, Beijing'de düzenlendi. Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi tarafından düzenlenen toplantıda, maliye, ekonomi ve finans alanlarından yetkililer, Çin'in kapısının dışa daha da açılarak, reformların daha kapsamlı, geniş ve yüksek seviyeli yönde ilerletileceğini kaydetti.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Finans ve Ekonomi Komisyonu Ofisi Başkanı Han Wenxiu, orta halli refah toplumu inşasında gözle görülür ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Çin'in 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın önemli endeksleri beklentilere uyuyor. Orta halli refah toplumu inşasının zafere ulaşması bekleniyor. Özellikle bu yıl kırsal bölgelerdeki yoksul kişi sayısı 10 milyondan fazla azalacak ve yaklaşık 340 ilçe yoksulluktan kurtarılacak. Finansal risklerin etkin bir şekilde kontrol edilmesinin yanı sıra, ekolojik ortam düzeltiliyor, vatandaşların gelirleri de ekonomik büyümeyle birlikte artıyor.”

Küresel ekonominin büyüme hızının yavaşlamaya devam ettiği, belirsizliklerin arttığı, ticari korumacılığın yükseldiği bugünlerde, Çin ekonomisinin istikrarlı ilerleyişi ve uzun vadeli büyüme eğilimi değişmedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Yu Jianhua, “Çin'in mal ticaretinin ithalat ve ihracat hacmi geçen yıl 30,5 trilyon yuana ulaşarak, dünyada birinci sırada yer aldı. Çin, hizmet ticareti, yabancı sermaye kullanımı ve dışa yatırım açılarından dünyanın ikinci sırasında yer aldı. Bu yılın ilk 11 ayında da ithalat ve ihracat hacmi, 2 milyar 85 milyon yuana ulaştı. Bununla birlikte ürünlerin yapısı da sürekli iyileştiriliyor, ileri teknoloji endüstrilerinin oranı daha da artıyor, dışa yatırım düzenli bir şekilde gelişiyor, serbest ticaret pilot bölgeleri ve serbest ticaret limanlarının inşası aktif bir şekilde ilerletiliyor." diye konuştu.

Dünya Bankası tarafından yayımlanan 2019 İş Ortamı Raporu'nda Çin 31. sıraya yükseldi. Çin, dışa açılma sürecinde piyasalaşmış, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararası bir iş ortamı oluşturmak için çaba harcıyor. Yabancı Yatırım Yasası'nın 1 Ocak 2020'de resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, Çin'de negatif liste yönetim sistemi kapsamlı olarak uygulanmaya başlanacak.

Önümüzdeki aşamada başlatılacak çalışmaları değerlendiren Yu Jianhua, “Yabancı sermayenin Çin piyasasına girmesini kısıtlayan negatif liste daha da daraltılacak. Üretim ve hizmet endüstrilerinin dışa açıklığı derinleştirilecek. Yabancı Yatırım Yasası ve destekleyici düzenlemelerin sorunsuz şekilde uygulanması sağlanacak. Bunun yanı sıra, iş ortamı daha da iyileştirilecek, uluslararası ticaret ve yatırım kurallarıyla uyumlu bir sistem kurulacak." ifadesini kullandı.

Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı'nda belirlenen düzenlemelere göre Çin, istikrarlı ve sağlam bir para politikası uygulamaya devam edecek. Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Chen Yulu bu konuyla ilgili olarak, “Makro kaldıraç oranı ve finansal sistemin genel sağlığı ve istikrarı korunurken, açıklanmış dışa açık tedbirlerin yerine getirilmesi sağlanarak, finansal sektörün daha da açılması ilerletilecek” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor