Çin, yıllık iklim değişikliğiyle mücadele raporu yayımladı

2019-11-28 10:39:46 CRI

Çin 2019 İklim Değişikliğiyle Mücadele Politikaları ve Eylemleri Raporu dün yayımlandı.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakan Yardımcısı Zhao Yingmin, aynı gün Devlet Konseyi Basın Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Çin'de karbon emisyonunun geçen seneden beri azaldığını, bundan sonra da sera gazı emisyonunu etkili bir şekilde kontrol etmenin yanı sıra, yeşil ve düşük karbonlu gelişimi ilerletmeye devam edeceklerini belirtti.

Çin, 2009'dan itibaren, yani 11 senedir iklim değişikliğiyle mücadeleye ilişkin yıllık rapor yayımlıyor. Son rapor ise, iklim değişikliğini yavaşlatma, iklim değişikliğinde mekanizma inşası, temel kabiliyetler, iklimle mücadeleye toplumun katılımı, küresel iklim yönetişimine aktif katılım, uluslararası işbirliği ile temasları güçlendirme ve Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne yönelik müzakereler kapsamında düzenlenen 25. Taraflar Konferansı'nın temel tutum ve gündemi gibi içerikler barındırıyor.

Raporda ayrıca, son bir senede hayata geçirilen iklim değişikliğiyle mücadele politikaları ile eylemlerini açıklandı ve Çin'in ilgili çalışmalarda elde ettiği sonuçlar ortaya koyuldu.

Zhao Yingmin, geçen sene başlanan bir dizi politika ve tedbirler sonucunda sera gazı emisyonunun kontrol altına alındığını, karbon emisyonunun da inişe geçtiğini kaydetti. Zhao, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarının ilerletilmesi ve ilgili mekanizma ile sistemin düzeltilmesiyle birlikte vatandaşların da bu konudaki farkındalığının arttığını söyledi.

Çin hükümetinin küresel iklim yönetişimine aktif olarak katıldığını hatırlatan Zhao, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nde belirlenen ilkeleri izleyen Çin'in, diğer taraflarla birlikte küresel iklim yönetişimi sürecini ilerletmeye, Paris İklim Anlaşması'na dair görüşmelerde olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaya ve BM İklim Eylemi Zirvesi'nde kendi planını sunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Zhao, “Taraflarla iklim değişikliği alanındaki diyalog, temas ve somut işbirliğini güçlendirmeye, gelişen ülkelere mümkün olduğu kadar yardım sağlamaya ve iklim değişikliğiyle mücadele alanında Güney-Güney işbirliğini derinleştirmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte, çok taraflılığı destekleyerek, küresel iklim yönetişimine ve küresel ekolojik medeniyet inşasına yeni bir güç katacağız” dedi.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne yönelik müzakereler kapsamında düzenlenen 25. Taraflar Konferansı'nın 2-13 Aralık tarihlerinde Madrid'de düzenleneceğini anımsatan Zhao, Çin'in çok taraflılık çerçevesinde yapıcı rol oynayarak, konferansın verimli geçmesi için çalışacağını dile getirdi.

Zhao konuşmasında, “Son konferansta dört önemli görevin dikkatle ele alınması gerektiği kanısındayız. Birinci olarak, Paris İklim Anlaşması'na dair müzakereler tamamlanmalı. İkinci olarak, sermaye konusunda olumlu ilerlemeler kaydedilmeli. Üçüncü olarak, 2020 öncesindeki eylemler gözden geçirilmeli. Dördüncü olarak da çok taraflılığa destek konusunda güçlü bir siyasi sinyal verilmeli” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor