Türkiye iki tarihi eseri Çin'e iade etti

2019-11-26 11:28:40 CRI

Çin'e ait olduğu belirlenen iki tarihi eser dün, Ankara'da düzenlenen törenle Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li'ye teslim edildi.

Türk gümrükleri, Aralık 2018'de Çin'e ait olduğundan şüphelenilen iki tarihi eser ele geçirdi. Çin Ulusal Kültürel Miraslar İdaresi'nin yürüttüğü çalışmaların sonucunda eserlerin Tang Hanedanı'na ait bir fresk ile Sui Hanedanı'na ait bir çömlek olduğu tespit edildi. İki tarihi eser de Çin yasaları ve yönetmeliklerine göre ülkeden çıkarılması yasaklanan eserler arasında yer alıyor. Dolayısıyla, Çin derhal Türkiye'ye eserleri iade etme talebi sundu.

Türkiye, UNESCO tarafından onaylanan Kültür Varlıklarının Kanunsuz İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması İçin Alınacak Tedbirlerle İlgili Sözleşme ve iki ülke arasında imzalanan ilgili anlaşma uyarınca, söz konusu tarihi eserlerin Çin'e iade edileceğini açıkladı.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde düzenlenen törende, Çin'e ait tarihi eserlerin iade edilmesine emek veren Türk hükümetine ve bütün çalışanlarına Çin hükümeti adına teşekkür etti. Deng Li, Çin'e ait iki değerli tarihi eserin teslim edilmesinin, iki ülkenin tarihi eser alanındaki işbirliğinin yeni bir sonucu olduğunu belirtti.

İki ülkenin ilgili uluslararası ve ikili anlaşmaların yerine getirilmesi açısından bir örnek oluşturduğunu kaydeden Deng, “Bu hareket, bir yandan Türkiye'nin Çin halkına gösterdiği saygı ve dostluğu yansıtıyor, diğer yandan da iki tarafın insanlık uygarlığının miraslarına duyduğu saygıyı ve hırsızlık ile kültürel varlık kaçakçılığını önleme yönündeki kararlılığını gösteriyor" diye konuştu.

İki ülke arasında kültürel temas ve personel iletişiminin son yıllarda giderek yoğunlaştığını hatırlatan Büyükelçi Deng, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Temmuz ayında Beijing'de gerçekleşen görüşmede, ikili kültürel temasların genişletilip, turizm işbirliğinin güçlendirilmesinin önemli şekilde ele alındığını yineledi.

Deng, Çin ile Türkiye arasında tarihi eserleri koruma alanındaki işbirliğinin güçlenmesinin iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayış ve dostluğu da pekiştireceğini vurguladı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, iki ülkenin tarihi eserleri koruma konusunda benzer düşüncelere sahip olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Her iki ülke de Kültür Varlıklarının Kanunsuz İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesiyle İlgili Alınacak Tedbirlere İlişkin 1970 UNESCO Sözleşmesi'nin tarafıdır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 2009 yılında kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesi için ikili anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmanın 10. yılına denk gelen ve bugün hep birlikte olmamıza vesile olan konu ise hepimiz için mutluluk kaynağıdır.”

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç da, Türkiye ile Çin arasında ilk defa tarihi eser devri gerçekleştiğini ve bu eylemden gurur duyduğunu belirterek, düşüncelerini şöyle ifade etti:

“İki ülke arasında kaçakçılık ile ilgili böyle bir işbirliği, var olan diğer işbirliklerimizi daha da artırıyor. Bu noktada da inşallah bundan sonra da bizden kaçırılan eserlerin ya da Çin'den Anadolu'ya gelen eserlerin bu şekilde devredilmesiyle, teslim edilmesiyle ile ilgili bir kapı açılmış olacak.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor