BRICS ülkelerinden işbirliğini güçlendirme vurgusu

2019-11-15 10:47:27

11. BRICS Liderler Zirvesi, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da düzenlendi.


Zirveye Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Matamela Cyril Ramaphosa ve Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro katıldı.


Zirvede “Ekonomik Büyüme İçin İnovasyon Odaklı Bir Gelecek Yaratalım” teması altında BRICS işbirliği ve önemli küresel konularda görüş alışverişinde bulunuldu ve geniş mutabakat sağlandı. 


Xi Jinping, zirvede yaptığı konuşmada, BRICS ülkelerinin çok taraflılığın korunması ve istikrarlı güvenlik ortamının oluşturulmasında sorumluluk üstlenmeleri gerektiğinin altını çizdi.


Çağın reform ve yenilik fırsatlarını iyi değerlendirerek, yeni sanayi devrimi kapsamındaki ortaklık ilişkilerini güçlendirmelerinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, beşeri ve kültürel değişimlerin sürekli derinleştirilmesi gerektiğini söyledi.


Çin'in bu yolda üzerine düşen yükümlülüklerden söz eden Xi, dışa açılmayı genişleterek Kuşak ve Yol inşasını yüksek kaliteli şekilde hızlandıracaklarını ve diğer BRICS ülkeleriyle Asya-Pasifik'in ve insanlığın kader ortaklığının kurulması için ortak çaba harcayacaklarını ifade etti.


Aynı gün BRICS Zirvesi kapsamında basına kapalı bir oturum da gerçekleştirildi.


Xi Jinping oturumda yaptığı konuşmada ise BRICS ülkeleri arasındaki işbirliği ve uzlaşmanın insanlığın ilerlemesi ve küresel eğilimlerle örtüştüğüne dikkat çekerek, “BRICS işbirliği rastlantısal görünebilir, ancak tarihi bir zarurettir.” dedi.


Xi, BRICS'in güçlenmesinin, küresel düzenin ayarlanma hızı, boyutu ve derinliğini etkilediğini, küresel siyasi ve ekonomik haritaları kökten değiştirdiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:


“Bu dünyada doğumundan itibaren başarılı olan bir ülke yoktur. Aynı şekilde başkaları üzerinde üstünlük kurma şeklinde bir kalkınma modeli de yoktur. Özellikle küreselleşmenin derinleştiği bir dönemde, bir grup kişinin diğer gruplara karşı çıktığı bir düzen olmamalı. Herkes herkese mutluluk getirmeli. Çok taraflılık geliştirilmeli; eş deyişle küresel işler, tüm dünya ülkeleri tarafından istişare ile yürütülmeli, bir ülke veya bir avuç ülkenin kararına bağlanmamalı.”


Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında Çin'in küresel ticarete ilişkin tutumu hakkında da değerlendirmede bulundu.


Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'nde gerekli reformu desteklediğine ve DTÖ'nün çekirdek değerleriyle temel kurallarında ısrarcı olduğuna dikkat çeken Xi, gelişmekte olan ülkelere daha fazla destek sağlanması gerektiğini vurguladı.


Refaha kavuşmanın ön şartının istikrar olduğuna işaret eden Xi, birçok gelişmekte olan ülke veya bölgedeki siyasi kaosun meydana gelmesinde dış güçlerin rol oynadığını ifade etti.


BRICS'in üye ülkelerine bu konuda her zaman tetikte olmaları, stratejik koordinasyonu güçlendirmeleri, risklerle meydan okumaları birlikte göğüslemeleri ve ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla korumaları çağrısında bulunan Xi, şunları söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor