Xi ile Macron, Çin-Fransa Ekonomik Zirvesi'nin kapanışına katıldı

2019-11-07 10:50:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'la birlikte dün, Beijing'de Çin-Fransa Ekonomik Zirvesi'nin kapanışına katıldı.

Bu yıl, Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümü. Cumhurbaşkanı Xi, Mart ayında Fransa'ya yaptığı resmî ziyaret sırasında Macron'la, endüstriyel çıkarlardaki entegrasyonun derinleştirilmesinin yanı sıra, daha sağlam, istikrarlı ve dinamik bir kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi oluşturulması konusunda fikir birliği sağlamıştı.

İki ülke arasında son yedi ayda, her alanı ve düzeyi kapsayan temaslar yoğunlaştırıldı. Ayrıca, ikili ticaret hacmi 37 milyar 250 milyon dolara yükseldi ve karşılıklı yatırım 7 milyon dolar arttı.

Xi Jinping kapanışta yaptığı konuşmada, Çin'in dışa açılmayı karşılıklı yarar ile ortak kazanç ilkeleri temelinde genişlettiğini ve kendi gelişimini ilerletirken başka ülkeler ile halklarına da daha fazla yarar sağlamaya çalıştığını hatırlattı.

Xi Jinping, Çin'in kapısının dünyaya her zaman açık olduğunu vurgulayarak, Fransa ve Avrupa'nın kapısının da Çinli yatırımcılara eşit bir şekilde açılmasını arzuladıklarını ifade etti.

Xi, Çin'in Fransa ve diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çok taraflı ticaret sistemine destek vermeye, tek taraflılık ile ticari korumacılığa karşı çıkmaya, serbest ve dışa açık bir ticaret ortamı oluşturmaya, dünya ekonomisinin büyümesine güç katmaya hazır olduğunu kaydetti.

Xi, “Sürdürülebilir kalkınmayı yüksek standartlı ve vatandaşların yaşamına yarar getirebilecek şekilde ilerletmenin yanı sıra, Kuşak ve Yol'un inşasını nitelikli olarak gerçekleştirmeye katkı sunmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Xi, Çin ile Fransa'nın kalkınma stratejilerinin birbiriyle kaynaşmasını, karşılıklı ve eşit rekabete dayalı bir yatırım ortamı oluşturulmasını, işbirliği potansiyelinin arttırılmasını ve yeni işbirliği noktaları keşfedilmesini temenni ettiğini söyledi.

Xi, “Büyük ülke sorumlulukları üstlenerek, küresel yönetişim açığını işbirliğiyle kapatmalıyız. Çok taraflılığı korumalıyız. Küresel tehditlerle el ele mücadele ederek, insanlık için kader ortaklığı oluşturulması konusunda ortak çaba harcamalıyız” ifadesini kullandı.

Emmanuel Macron ise, Çin'in başta Fransa olmak üzere birçok ülke için önemli fırsatlar yarattığını söyledi. Fransa ve Avrupa'nın da piyasasını Çin'e açması gerektiğine dikkat çeken Macron, Çinli şirketlerin ülkesinde yatırım yapmasını beklediklerini ve onlara eşit rekabete dayalı bir iş ortamı sağlayacaklarını dile getirdi.

Macron, Çin ile Fransa ve Avrupa arasında, iklim değişikliğiyle mücadele, Dünya Ticaret Örgütü reformları ve çok taraflı ticaret sistemini koruma konusunda koordinasyon ile işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor