5G'nin ticari kullanımı kaliteli gelişmeyi hızlandıracak

2019-11-01 11:31:05 CRI

Çin, 5G teknolojisinin ticari amaçlı kullanımı dün resmen açıklandı.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı dün 2019 Çin Uluslararası Bilişim ve İletişim Fuarı'nda Çin'in önde gelen üç telekomünikasyon operatörüyle birlikte 5G teknolojisinin ticari kullanımını başlattı.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, 2019 Çin Uluslararası Bilişim ve İletişim Fuarı'nın ilk gününde China Telecom, China Unicom ve China Mobile olmak üzere üç operatör ile China Tower Telekomünikasyon Şirketi'nden yetkililerle birlikte 5G teknolojisinin ticari kullanımını ortaklaşa başlattı.

5G daha geniş alanları kapsayacak

Chen Zhaoxiong, Çin ekonomisinin hızlı büyümeden kaliteli gelişme aşamasına geçtiği günümüzde bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinin daha geniş alanları kapsama ve daha büyük itici güç yaratma avantajına sahip olduğuna işaret etti.

Chen, dijital ekonominin ulusal ekonomi ve toplumdaki kaliteli gelişmeye devamlı güç katacağını savundu.

5G teknolojisinin ticari amaçlara hizmet etme sürecinin hız kazandığına işaret eden Bakan Yardımcısı Chen, Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Hangzhou gibi şehirlerin tamamen bu kapsama dahil edildiğini, yıl sonuna kadar ülke genelinde açılacak 5G baz istasyonu sayısının 130 bini aşacağını ifade etti.

Chen, “5G ağının tesis edilmesine hız verilerek ortak inşa ve paylaşım derinleştirilecek. Bir an önce tüm ülkeyi kapsayan, ileri teknolojiye sahip kaliteli ve verimli 5G ağı kurulacak. Yeni dönemde bilişim teknolojisi ve reel ekonominin derin entegrasyonu ilerletilerek 5G'nin sanayi, ulaşım, enerji ve tarım dahil dikey sektörlerde kullanımı hızlandırılacak” diye konuştu.

Chen, 5G'nin eğitim, tıp, kamu hizmetleri ve akıllı şehirler gibi inovasyon alanlarındaki kullanımına hız verilerek kamu hizmetlerinin tedarikini optimize etmenin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Bilişimin şahdamarı, dijital toplumun temel taşı…

China Mobile Telekomünikasyon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yang Jie, 5G'nin toplumda bilişim akışının şahdamarı, endüstriyel dönüşümünün gaz pedalı ve dijital toplumu oluşturan yeni bir temel taşı olduğunu kaydetti.

Yang, China Mobile olarak “5G+” planını kapsamlı şekilde uygulayarak 5G'nin çeşitli alanlara güç katmasına hız kazandıracaklarını, halkın daha hızlı ve elverişli 5G hizmetine kavuşması için çaba göstereceklerini vurguladı.

Yang, “Bu yıl, 5G ağları ticari hizmetler sunmak için 50'den fazla şehirde konuşlandırılacak. Ayrıca 14 başlıca sektöre odaklanarak 100 tane 5G uygulama örnek alanı yaratılarak kaliteli gelişmeye güç katılacak” dedi.

China Telecom Yönetim Kurulu Başkanı Wang Xiaochu, şirketin ortak sanayi zinciriyle birlikte 5G terminallerinin çeşitlerini zenginleştirerek fiyatları daha da düşüreceğini belirtti.

Şu ana kadar şirket 5G kullanımlı 10 model cep telefonu piyasaya sundu. Bunların en ucuzu 3 bin 600 yuana (yaklaşık 500 dolar) satılıyor. Gelecek yılın başında daha çeşitlendirilmiş, kullanışlı ve düşük fiyatlı 5G cep telefonu piyasaya çıkarılacak.

Çin'in üç büyük operatörü 5G paketlerini piyasaya sürdü. Bu paketler için asgari aylık ücret yaklaşık 100 yuan. (14 dolar)


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor