Yorum: 5G'nin ticari amaçla kullanılması, Çin ekonomisine ivme kazandırıyor

2019-10-31 19:45:05

Çin, 5G teknolojisinin ticari amaçlara hizmet etmeye resmen başladığını bugün açıkladı. Bu, Çin toplumunda dev değişimleri tetiklerken, kaliteli ekonomik büyümeye, hatta küresel ekonomiye ivme kazandıracak.


Çin Bilgi ve Haberleşme Enstitüsü'nün tahminlerine göre, 2020-2025 döneminde 5G teknolojisinin ticari amaçla kullanılması, 8 trilyon yuan bilgi tüketimi yaratacak, dijital ekonomi 15,2 trilyon büyüme sağlayacak. Uzmanlar, 2023 yılı itibarıyla 5G'li cep telefonlarının piyasadaki payının da yüzde 50'yi aşacağını öngörüyor.


Çinli firmalar hâlihazırda 5G konusunda uluslararası standartların belirlenmesi ve diğer ülkelerde 5G inşasına aktif şekilde katılıyor. Çin'in telekomünikasyon devi Huawei, 30'dan fazla yabancı operatör ile ticari sözleşmeler imzaladı, sözleşmelere göre kurulacak baz istasyonlarının sayısı 40 bini aşacak. Çinli ZTE şirketi ise dünya çapında onlarca operatörle 5G işbirliğini sürdürmekte.  


Günümüzde dijitalleşme, ağ kurma ve akıllılaşma zeminindeki yeni sanayi devrimi ve dijital ekonomi dalgası tüm dünyayı sarıyor. Çin attığı somut adımlarla 5G çağında yeni modellere imza atıyor, ekonomik ve sosyal dönüşümünü ilerletip dünya ekonomisi için de yeni büyüme noktaları yaratıyor. Çin, tüm dünya ülkelerinin 5G'nin gelişmesinden doğan kazançları paylaşmalarına önemli oranda katkı sağlıyor. Bunlar, sorumlu büyük bir devlet olarak Çin'in küresel kalkınmaya yaptığı somut katkılardır. Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor