Çin'de pazara erişim artık daha kolay

2019-10-31 10:59:59 CRI

Ana teması “Yüksek Seviyeli Dışa Açılma, Kaliteli Gelişme” olarak belirlenen 4. Çin Dışa Açılma ve Kalkınma Forumu 29 Ekim'de başkent Beijing'de düzenlendi.

Forumda “2019 Çin'in Dışa Açık Kalkınması Raporu: Dışa Açık Ekonomik Gelişme Seviyesinin Değerlendirilmesi” adlı bir rapor yayımlandı.

Rapor, Çin'in tarife seviyesinin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yakın olduğunu ve açıklığının sürekli arttığını gösteriyor. Çin, dünya ekonomisi ve ticaret ortakları için karşılıklı fayda ve kazan-kazan için geniş bir alan sunuyor.

Uluslararası kural ve normlara Çin bilgeliği

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Qian Keming, Çin'in pazar erişimini büyük ölçüde gevşeteceğini ve dışa açık ekonomi sistemini iyileştireceğini söyledi.

Rapora göre, Çin'in dışa açılma seviyesi hızla yükseliyor. Çin'in ticaret, yabancı sermayelerin kullanımı ve dış yatırım gibi alanlarda dünyaya katkısı artıyor. Ekonomi yapısı sürekli iyileştiriliyor. Çin, dünya ekonomisiyle kapsamlı ve derinlemesine inen bir şekilde kaynaşarak dünyadaki ticaret ortaklarıyla daha geniş alanlarda karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirdi. Çin ayrıca uluslararası kurallarla entegrasyonu inceleyerek, uluslararası kural ve normlara Çin bilgeliği kattı.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Zhang Wei ise şunları söyledi:

“Toplam tarife seviyemiz, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'ninkinden kötü değildir. Ortalama tarife yüzde 4,4 olup, gelişmekte olan birçok ülkenin seviyesinin üzerindedir. Gümrük vergilerimiz son derece dışa açıktır. Gümrük vergilerimizi hep indirmekteyiz. İkinci olarak, uluslararası işgücü dağılımı, ticaret fazlasına neden olur. Ekonomi ve ticarette güçlü olan ülkeler, onlarca yılı aşkın gelişme süreçlerinde hep ticaret fazlası oluşturmuşlardır. Günümüzde Çin'deki ticaret fazlası da uluslararası işgücü dağılımı ve dışa açılma süreci nedeniyledir. Üçüncü olarak, Çin 120 ülke ve bölgenin en büyük ticaret ortağı konumunda. Çin'in ticari büyümesi, sadece dünya ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmakla kalmayıp karşılıklı yarar ve ortak kazanç için daha geniş alanlar yarattı.”

DTÖ: Çin'in attığı adımlardan memnunuz

Dünya Bankası tarafından kısa süre önce yayımlanan rapora göre, Çin'in küresel iş ortamı sıralamasındaki yeri bir hayli yükseldi. Küresel iş ortamının iyileştirilmesi, Çin'in dışa açılma adımlarını da hızlandırdı.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Yi Xiaozhun, “Dünya, Çin hükümetinin ortaya koyduğu, daha fazla serbest ticaret pilot bölgesinin kurulması, gümrük vergisinin indirilmesi, yılda bir kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı gibi reform ve dışa açılma tedbirlerini memnuniyetle karşılıyor. Tüm bu çabalar, dünyada korumacılığın sürekli yükseldiği bir dönemde Çin'in dışa açılma boyutunu genişletme kararlılığını yansıtıyor ve küresel ekonomik gelişmeye olan güveni pekiştiriyor.

Çin son dönemde yeni “Dış Yatırım Yasası” ve “İş Ortamın İyileştirilmesi Yönetmeliği” gibi yasal düzenlemeleri geliştirdi. Aynı zamanda “Ticaretin Kaliteli Gelişmesiyle ilgili Görüşler” ve “Yabancı Sermayenin Kullanımına İlişkin Bilgiler” gibi rehberlik kılavuzları yayımlanacak. Bu sayede iş ortamı daha da iyileştirilecek ve yabancı sermayenin kaliteli gelişmesi sağlanacak.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Qian Keming, pazara erişim konusunda şunları ekledi:

“Yabancı sermaye kullanımının kalitesi ve verimliliği yükseltilecek. Dış Yatırım Yasası'nın uygulanması için destekleyici düzenlemeler getirilecek. Uluslararası ve elverişli bir iş ortamı yaratılacak. Serbest ticaret pilot bölgeleri kaliteli bir şekilde inşa edilerek serbest ticaret limanıyla ilgili kurumsal sistemlerin incelenmesine hız verilecek. Yurtdışı ekonomik ve ticari işbirliği bölgelerinin inşasını güçlendirmek ve uluslararası kapasite işbirliğine yardımcı olmak için işbirliği bölgelerinde toplanan kaynaklardan aktif olarak yararlanılacak.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor