Yorum: Erken genel seçim Brexit oyununda yeni perde yazdıracak

2019-10-30 20:38:16

İngiltere parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası, dün düzenlenen oylamada 438 evet, 20 hayır oyuyla Başbakan Boris Johnson'un genel seçimlerin 12 Aralık'ta düzenlenmesini öngören önerisini onayladı.


May ve Johnson dönemlerinde hazırlanan Brexit sözleşme metni, herhangi bir siyasi partinin Brexit sürecini yönetmek için oyların çoğunluğunu kazanamamasından dolayı Avam Kamarası'nda kabul edilmedi. Bu nedenle erken genel seçim mevcut çıkmazı ortadan kaldırabilecek tek seçenek. En azından giderek karmaşıklaşan Brexit sürecine bir çözüm fırsatı sunabilir.


Nitekim Brexit, İngiliz siyasetçilerin zekâsı ve sorumluluk duygusu için büyük bir sınav. 16 yaşındaki bir İngiliz genç kız,  BBC'nin bir programında “Brexit”in özünün siyasetçilerin parti çıkarları uğruna başlattığı bir yetki oyunu olduğunu ve parti çıkarlarını ülke çıkarlarının üstünde tutma oyununun gelecek birkaç neslin yaşamını etkileyeceğini savundu. Genç kız, sözleriyle aslında David Cameron'ın başbakan olduğu dönemde partisinin çıkarları için yaptığı taktiksel operasyonun yol açtığı stratejik hataya açıkça gönderme yaptı.


Ancak günümüz dünyası, Brexit gibi siyah bir kuğu yerine istikrarlı güçlere ihtiyaç duyuyor. Çünkü büyük bir devleti yönetmek, küçük bir balık pişirmek gibidir. Her zaman halkın mutluluğuna bağlı kalmak, iktidar için tek doğru yoldur.     


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor