Türkiye'den 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na yoğun katılım

2019-10-29 11:33:08

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), 5-10 Kasım'da Shanghai'da yapılacak. Bu yıl Türkiye'den daha fazla temsilcinin fuara katılması bekleniyor.

Türk temsilcilerinin Çinli danışmanı Li Muzi Çin Medya Grubu'na verdiği özel röportajda, 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılan Türk şirketlerle ilgili bilgi verdi.

Türkiye'de 20 yıldan uzun süredir ticari faaliyetlerde bulunan işadamı Li Muzi, bu yıl Çin Uluslararası İthalat Fuarı Türkiye Pavyonu'nun tasarım, inşaat ve etkinliklerinin koordinasyonundan sorumlu.

Türkiye'den bir fındık markasının temsilcisi olan Li Muzi, 2018 yılında İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmıştı.

Li Muzi, “İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarıyla ilgili iki duygumu paylaşmak istiyorum. Birincisi, fuarı ziyaret edenlerin hemen hemen hepsi mal almaya istekliler, standıma gelen işadamları genellikle satın almak istiyor. Diğer bir deyişle onlar sektördeki güçlü şirketleri temsil ediyor, işbirliği potansiyeli çok büyük. İkincisi, Çinlilerin ithal gıdaya telebi çok büyük. Şimdi herkes sağlık ve besine özen gösteriyor. O zaman Türk gıda türleri Çin piyasasının ihtiyaçlarını karşılayabilir” diye konuştu.

Li Muzi, İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katıldıktan sonra, hem Çin'in güçlü işbirliği ortaklıklarıyla tanıştıklarını hem de Çin piyasasının Türk fındıklarının talebini duyarak Çin pazarına fındık ihracatında güveni güçlendirdiklerini söyledi.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın ilkine katılan Türk şirketleri Çin'in dev pazarının ve sınırsız iş fırsatlarının farkında. Ancak pek çok Türk girişimci Çin pazarını iyi tanımıyor, çünkü iki ülke arasında iş alışkanlıkları, ticaret müzakereleri ve ürün paketleme gereksinimleri gibi alanlarda çok büyük farklılık bulunuyor.

Li Muzi, “Bir yandan Türk iş insanları Çin piyasasının gelişimine iyimser bakıyor. Öte yandan Çin piyasasına nasıl gireceklerini bilmiyorlar. İşte bu fuar, Çin piyasasına giriş kapısının anahtarıdır” ifadesini kullandı.

Bu yıl Türkiye Pavyonu'nun tasarım ve felsefesinin Türkiye'nin imajını ve gücünü göstereceğini dile getiren Li Muzi, “Türkiye Pavyonu'nda büyük bir balon sergilenerek ‘Romantik Türkiye' havası yansıtılacak. Aynı zamanda pavyonda dünyanın en eski tapınağının modeli de sergilenecek” dedi.

50'den fazla Türk şirketinin 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılacağı ve sergi alanının 1500 metrekareye ulaşacağı bildirildi. Li Muzi, Türkiye'nin tarımsal ürünlerinin fuarda sergileneceğini ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin fuarda özel bir bölgede Türkiye'nin gıda endüstrisi hakkında bilgi vereceğini kaydetti.

Li, Çin piyasasının sahip olduğu dev potansiyeli gören Türk girişimcilerin, fuarda Çinli tüketicilerin taleplerini anlamayı ve Çin piyasasına girmek için hazırlanmayı amaçladığını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor