Bağdadi'nin ölümü terörle mücadelenin ciddiyetini azaltamaz

2019-10-28 12:06:52 CRI

Bağdadi'nin ölümü terörle mücadelenin ciddiyetini azaltamaz

ABD Başkanı Donald Trump dün terör örgütü IŞİD'in lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki bir Amerikan askeri operasyonu sırasında intihar ettiğini duyurdu.

Analistlere göre, Trump Bağdadi'nin ölümünü büyük politik bir başarı olarak göstererek Ortadoğu politikasını şekillendirmek ve yeniden başkan seçilmek için "siyasi sermaye" biriktirmeyi amaçlıyor.

Bağdadi öldü, terör henüz yenilmedi

Bağdadi'nin ölümü terör örgütü için büyük bir darbe sayılır; fakat bu ölüm IŞİD'in kökünün kazınmasını sağlayamaz ve bölgede terörle mücadelenin ciddiyetini azaltmaz.

Trump Bağdadi'nin ölümünü duyurmak için önce sosyal medya hesabında "büyük bir şey oldu" mesajını paylaştı, ardından ertesi sabah Beyaz Saray aracılığıyla "önemli bir duyuru olacak" dedi. Trump'ın mesajı sosyal medya kullanıcılarının iştahını kabarttı.

Trump modeli: İma et, köpürt, açıkla, tekrar köpürt!

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü'nden ABD uzmanı Sun Chenghao, Trump'ın eskiden olduğu gibi bir hadiseyi duyururken "ön bildirim, köpürtme, açıklama ve tekrar köpürtmeye" dayalı bir tanıtım modeli kullandığına dikkat çekerek, Trump'ın bu olayı kendi siyasi başarısı olarak gösterdiğini ve kamuoyunun daha fazla ilgisini çekmek istediğini belirtti.

Önümüzdeki yıl ABD'de başkanlık seçimi yapılacak. Tekrar seçilmeyi ümit eden Trump, içeride büyük baskı altında bulunuyor. Trump bir yandan Ukrayna lideriyle yaptığı telefon görüşmesinin içeriğinden dolayı görevden azledilme riskiyle boğuşurken, diğer yandan Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna "yol vermesi" nedeniyle içeride kendisine yöneltilen eleştirileri göğüslemeye çalışıyor. ABD'nin uzun süre "ortaklık" yaptığı Kürt gruplar Trump'ı "hain" ilan ederken, Cumhuriyetçi senatörler ve Amerikan kamuoyunun büyük kısmı Trump'ın Ortadoğu'da stratejik Amerikan çıkarlarını göz ardı ettiğini savunuyor.

"Bağdadi'nin ölümü, geri çekilme eleştirilerine yanıt"

Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi Ortadoğu Araştırma Enstitüsü'nden uzman Bao Chengzhang, Trump'ın Bağdadi'nin ölüm haberini ABD askerlerinin Suriye'den geri çekilmesinden hemen sonra duyurduğuna dikkat çekerek Trump'ın "terörle mücadelenin sembolü" olacak bir sonuçla eleştirilere karşılık vermeyi ve geri çekilme kararından sonra kaybettiği puanı tekrar toplamayı amaçladığını ifade etti.

"Önce ABD" politikası izleyen Trump, ABD kuvvetlerinin yurtdışında konuşlanmasını büyük bir yük olarak görerek, terörle mücadeleden çekilen bir Ortadoğu politikası izlemeyi istiyor.

Zhejiang Yabancı Diller Üniversitesi'nden Profesör Ma Xiaolin, Trump'ın Bağdadi'nin ölümünü terörle mücadelede önemli bir zafer olarak açıklamasının, Ortadoğu'dan çekilme kararına güçlü bir destek sağlamak anlamına geldiğini söyledi. Ma, "Kuşkusuz Bağdadi'nin ölümü Trump'ın seçim kampanyasına puan kazandırdı" dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor