Yorum: Çin ve ABD anlaşma hedefine yönelik ilerlemeye devam ediyor

2019-10-27 12:08:20 CRI

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Çin ve ABD arasında yürütülen üst düzey ekonomik ve ticari müzakere heyetlerinin başkanları önceki gün telefonda görüştü.

Görüşmede, temel çıkarlara ilişkin sorunların uygun bir şekilde çözülmesi konusunda fikir birliğine varılarak, bazı metinlerle ilgili teknik müzakerelerin de temelde tamamlandığı ifade edildi. Bu yeni gelişme, iki hafta önce yapılan Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerinin son turunda alınan sonuçların yerine getirilmesinin somut bir yansıması olarak, iki tarafın aşamalı bir anlaşma imzalanması hedefine yönelik yeni bir adım attığını gösteriyor.

Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerinin son turunda kaydedilen öze ilişkin ilerlemeler, aşamalı anlaşmanın imzalanması konusunda önemli bir temel oluşturdu. İki tarafın ticari kurmayları son iki hafta boyunca sıkı teması sürdürerek, çalışmalarını son turda varılan fikir birliği doğrultusunda hızlandırdı. Söz konusu telefon görüşmesinden de, iki taraf arasında yürütülen müzakere çabalarının meyvelerini verdiği anlaşılıyor.

Çin ve ABD arasında ekonomik ve ticari anlaşmaya varılmasınına giden yol, eşitlik ile karşılıklı saygı temelinde, birbirinin asli kaygılarına önem verilmesiden geçiyor. Çin, attığı somut adımlarla ABD'nin tarım ürünleri satışı ve fentanil kontrolü gibi alanlardaki asli kaygılarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Öte yandan, Çin'in de ek tarifelerin tümüyle kaldırılması, ticaret alım verilerinin gerçeğe uygun olması ve anlaşma metninin hak ve sorumluluklar bakımından dengeli şekilde kaleme alınması gibi üç asli kaygısı var.

Son telefon görüşmesinde temel çıkarlara ilişkin sorunların uygun bir şekilde çözülmesi konusunda fikir birliğine varılması, iki tarafın hedefe ulaşılması için en büyük engelleri ortadan kaldırmak üzere beraber çaba harcayacağı anlamına geliyor. Bu, şüphesiz ki iki taraf arasındaki karşılıklı güvenin artmasına ve müzakerelerin ilerlemesine yardımcı olacak.

Görüşmede ayrıca, bazı metinlerle ilgili teknik müzakerelerin de temelde tamamlandığı ifade edildi. Taraflar, ABD'nin ithal ettiği Çin menşeli pişmiş kümes hayvanları ile kedi balığı ürünleri için eşit denetleyici sistem uygulaması konusunda anlaşmaya vardı. İki taraf arasında ayrıca, Çin'in ABD'den kümes hayvanı eti ihracatıyla ilgili yasağı kaldırması gibi konularda anlaşma sağlandı. Son derece büyük önem taşıyan bu ilerleme, iki tarafın bazı tenik sorunları çözerek, aynı hedefe doğru ilerlemekte olduğunu göstererek, aşamalı anlaşmanın imzalanması konusunda bir temel oluşturdu.

Yetkililer, kısa süre içinde yine bir telefon görüşmesi yapacaklarını, bu dönemde de müzakerenin sıkı bir şekilde süreceğini açıkladı. İki tarafın yeni aşamada daha sıkı bir şekilde çalışarak, aşamalı anlaşma imzalanması hedefine yönelik adımları daha da hızlandıracağı öngörülebilir.

Şu an Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelerde kritik bir döneme girildi. İki taraf zor yakalanan bu fırsatı değerlendirip, üreticiler ile tüketicilerin çıkarlarına öncelik vererek ve fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak mutabakata varma konusunda kararlı adımlar atmalı. İki taraf ayrıca, aynı hedefe doğru ilerleyerek uygun ortam yaratıp, anlaşmaya varılması için yorulmadan çaba harcamalı.

Çin ile ABD'nin, fikir ayrılıklarını karşılıklı saygı temelinde kontrol etmesi ve karşılıklı yarar temelinde işbirliği yapması halinde, hem iki tarafa hem de bütün dünyaya faydalı bir ekonomik ve ticari anlaşmaya varılacağı öngörülebilir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor