Yorum: Çin'de iş ortamı daha da iyileşiyor

2019-10-24 20:19:18 CRI

Liu Dong, Xu Yanqing, Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Dünya Bankası dün, “2020 İş Ortamı Raporu”nu yayımladı. Rapora göre, 190 ülkenin yer aldığı sıralamada Çin, 15 basamak yükselerek 31. sıraya çıktı. Böylece Çin, ikinci kez iş ortamında en büyük iyileşmenin gerçekleştiği ilk 10 ekonomi arasına girdi. Çin'in böyle iyi bir karne alması, uzun yıllardır iş ortamını iyileştirmek için harcanan çabaların bir sonucu. Ayrıca, ülkede uygulanan reform ve dışa açılma çalışmalarında kazanılan başarılar da net bir şekilde görülebiliyor.

ÇKP'nin 18. Kongresi'nden bu yana, vergiler ile işlem masraflarının indirilmesi ve hükümet hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi bir dizi önlem alındı. Aynı zamanda iş ortamında gözle görülür iyileşmeler kaydedildi. Dünya Bankası tarafından geçen yıl yayımlanan 2019 İş Ortamı Raporu'nda, Çin'de ilgili alanlarda yapılan reformların “şaşırtıcı derece hızlı ve verimli” olduğu görüşüne yer verildi. Son raporda ise, ülkede iş ortamının sürekli iyileştiği vurgulanarak, Çin'de iş kuranların ve yatırım yapanların büyük avantaj sahibi olduğu ifade edildi.

İş ortamı açısından hukukun üstünlüğü çok önemli. Çin'de Mart ayında onaylanan Yabancı Yatırım Yasası, iş ortamının iyileştirilmesi konusunda yasal bir güvence sağladı. Çin Devlet Konseyi tarafından kısa süre önce ortaya koyulan “İş Ortamını İyileştirme Yönetmeliği” ise, bu yasal güvenceyi daha da sağlamlaştırdı. Söz konusu yönetmelik, adil rekabetin hızlandırılmasına ve piyasa canlılığı ile ekonomik içsel dinamiğin arttırılmasına yardımcı oldu.

Çin aynı zamanda uluslararası iş kurallarına saygı göstererek, ülkede kayıtlı bütün işletmelere eşit muamele uyguluyor. Çin, uluslararası arenada geniş şekilde kabul edilen ekonomik ve ticari kurallarla entegrasyonunu hızlandırarak, politikalarının şeffaflığını arttırıyor.

Çin'in bu performansı Dünya Bankası'nın raporunda da olumlu karşılandı. Çin hükümetinin ilgili kurumları ile Beijing ve Shanghai belediyelerinin bu yıl uluslararası kurallara uygun 130'dan fazla reform başlatması, Çin'in iş ortamının uluslararası rekabet gücünü daha da arttırdı.

Ticaret için en önemli faktörlerden biri de “kolaylık”. Çin'de 2018 itibarıyla, yatırım, ticaret ve kayıt işlemleri daha da kolaylaştırıldı. Dünya Bankası'nın raporunda, Çin'in inşaat lisansı işlemleri konusundaki sıralamada 88 basamak yükseldiğine işaret edildi. Kolaylaştırma önlemleri şüphesiz ki işletmelerin Çin'deki yatırımlarını daha da canlandırıyor.

Verilere göre, küresel doğrudan yabancı yatırımların azaldığı zeminde, Çin'de yılın ilk dokuz ayında yeni kurulan yabancı şirket sayısı 30 bin 871'i bulurken, fiilen kullanılan yabancı sermaye de 683 milyar 210 milyon yuanla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 arttı. Bu durum, Çin'in iş ortamının uluslararası toplum tarafından olumlu değerlendirildiğinin ve Çin'in yine küresel yatırımcıların en önemli hedef ülkesi olduğunun bir kanıtı.

Çin ekonomisi şu an yüksek nitelikli büyüme dönemine giriyor. İş ortamının düzeltilmesi, Çin ekonomisinin dönüşümü için kaçınılmaz bir gereklilik. Çin'de, piyasaya girişi kısıtlayan negatif listenin maddelerinin azaltılmasından, idari işlemlerdeki onaylamanın kolaylaştırılmasına ve 2 trilyon yuanlık vergi indirimi ile ücret azaltma önlemleri alınmasına kadar birçok yenilik hayata geçirildi. Çin, dürüstlüğe dayalı politik ve ticari ilişkiler kurmanın yanı sıra, bir dizi reform ve dışa açılma tedbiriyle iş ortamını iyileştirmek için çabalıyor.

Tabii, iş ortamının daha da iyileştirilmesi bekleniyor. Dünya Bankası'nın raporunda Çin'e iş ortamını daha da iyileştirmesi için öneriler sunuldu. Çin, bu önerileri dikkatle inceleyerek, reform ve dışa açılmayı derinleştirmeyi sürdürecek. Ayrıca, iş ortamını daha da iyileştirmek, küresel yatırımcılara daha fazla fırsat yaratmak, karşılıklı yarar ve ortak kazancı gerçekleştirmek için çaba harcamaya devam edecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor