Yorum: Çin'den sanal ortamda kader ortaklığı çağrısı

2019-10-21 10:31:13

6. Dünya İnternet Konferansı, Çin'in Zhejiang eyaletine bağlı Wuzhen kasabasında başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konferansa gönderdiği mesajda, interneti etkin şekilde geliştirerek en iyi şekilde kullanma, interneti verimli olarak yönetme ve internetin insanoğluna daha fazla yarar getirmesini sağlamanın uluslararası toplumun ortak sorumluluğu olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Xi, tüm ülkelerin sanal ortamda küresel yönetişimi güçlendirmek suretiyle kader ortaklığı oluşturmak için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Katılımcılar, Xi'nin açıklamalarının, Çin'in internetin gelişmesi alanında sahip olduğu geniş vizyon ve sorumluluğu gösterdiğini kaydetti.

Bu yıl, internetin doğuşunun 50'inci, Çin'de internete kapsamlı şekilde erişilebilmesinin de 25'inci yıldönümü.

5G teknolojisinin temsil ettiği yeni teknolojik devrim ve endüstriyel değişim hızla ilerlerken, internetin gelişme alanları da geniş bir ufka sahip.

2018 yılında Çin'de yapılan mobil ödemelerin toplam hacmi 277,4 trilyon yuana ulaşarak dünyada ilk sırada yer aldı. Çin'de dijital ekonominin büyüklüğü de 30 trilyon yuana yükseldi. Bu, Çin'in gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) da üçte birini oluşturdu.

Ana teması “Akıllı bağlantı ve açık işbirliği” olarak belirlenen 6. Dünya İnternet Konferansı'nda 5G, yapay zekâ ve otonom araçlar gibi son teknolojik gelişmeler ve buluşlar sergileniyor. Konferans, ayrıca Çin'in internet teknolojileri alanında güçlü bir devlet olma yolunda istikrarlı şekilde ilerlediğini dış dünyaya yansıtıyor.

İnternet güvenliği olmadan ulusal güvenlik sağlanamaz

Diğer yandan, her tür teknolojinin olumlu olduğu gibi olumsuz tarafları da var. Son yıllarda, hacker saldırıları, bilgi sızdırma, internet üzerinden telekulak faaliyetleri ve sanal ortamda terörizm gibi güvenlik sorunları sıklıkla meydana gelmeye başladı. Bazı ülkelerin internette hegemonyacılığa kalkışarak, diğer ülkelerdeki internet sektörü üzerinde baskı uygulamaya kalkışması da uluslararası toplumda endişelere yol açtı.

Esasen, internet güvenliği olmadan ulusal güvenliğin sağlanması da mümkün değil. Hacker mağduru konumundaki bir ülke olan Çin, aynı zamanda sanal ortamda güvenliğin kararlı koruyucularından biri. Nitekim, bundan dört yıl önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de “sanal ortamda kader ortaklığı” anlayışını ortaya koymuş, internetin geliştirilmesi ve yönetilmesi konularında Çin'in ilke ve tutumları hakkında bilgi vermişti.

Xi Jinping, bu yılki Dünya İnternet Konferansı'na gönderdiği mesajda da “sanal ortamda küresel yönetişimi ortaklaşa güçlendirme” ve “sanal ortamda kader ortaklığı” kavramlarını bir kez daha vurguladı.

Xi'nin ifadeleri, katılımcılar tarafından bir büyük ülke liderinin insanlığın mutluluğunun sağlanması yönündeki iradesi ve geniş vizyonunu gösterdiği şeklinde değerlendirildi.

Çin'den internet politikalarıyla ilgili yeni belge

Bununla beraber, 6. Dünya İnternet Konferansı öncesinde Çin makamları tarafından yayımlanan “Sanal ortamda kader ortaklığı” başlıklı belgede, Çin hükümetinin bu alandaki tutumu kapsamlı şekilde anlatıldı.

Belgede, tüm ülkelere sanal ortamı insanlığa mutluluk getirecek şekilde geliştirme, internet alanında ortak kalkınma, güvenlik ve ortak çıkar oluşturma çağrısında bulunuldu.

Belge, Çin'in küresel internet çalışmalarını geliştirmek ve yönetmek için sağladığı en yeni katkı olduğu gibi, tüm tarafların beklentilerine de olumlu bir cevap niteliği taşıyor.

Konferansa katılan temsilci ve yetkililer, Çin'in internet politikalarının açıklandığı belgenin çok önemli olduğunu dile getirdi.

AB Fikri Mülkiyet Ofisi Çin heyeti elçi müsteşarı Günther Marten, basına verdiği demeçte, Çin'in sanal ortamda küresel yönetişim konusunda attığı adımların öngörülü ve öncü nitelikte olduklarına dikkat çekti. Marten, Batılı ülkeler ile Çin arasında ilgili sorunlarda bazı anlaşmazlıklar yaşanmasına rağmen, sanal ortamdaki ortak risk ve sınamalar karşısında uluslararası toplumun işbirliğini güçlendirmesinin genel bir eğilim olduğunu ifade etti.

Konferansta yapılan açıklamalar ve gerçekleşen temaslar ışığında geleceğe bakıldığında, tüm ülkelerin, birbirlerinin temel çıkarlarına saygı gösterme önşartıyla uzlaşılarını artırması, bu sayede internet teknolojilerinin tüm dünya halklarına yarar getirmesini ve insanoğlunun uzun vadeli gelişmesine hizmet etmesini sağlaması gerektiğini söylemek mümkün.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor