Kuşak ve Yol ülkeleri, afet ve risklerle mücadele işbirliğini güçlendiriyor

2019-10-18 11:08:01 CRI

Kuşak ve Yol ülkeleri dün Beijing'de düzenlenen toplantıda, afet ve risklerle mücadele işbirliğini güçlendirme kararı aldı.

Başta Rusya, Hindistan, Tayland, Kamboçya, Malezya ve Endonezya olmak üzere Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi dahil bazı uluslararası örgütten 200'den fazla temsilci dün Beijing'de toplanarak, afet ve acil durumların önlenmesi alanındaki işbirliğini görüştü.

Çin Afet ve Acil Durum Yönetimi Bakan Yardımcısı Shang Yong toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve ilgili uluslararası örgütlerle işbirliğini güçlendirerek, afet yönetimi konusunda uluslararası işbirliği mekanizması kurulmasını ilerletmeyi arzuladığını söyledi. Shang, söz konusu taraflarla uzaktan algılama gibi ileri teknolojiler kullanarak, komşu ülkelerle afet önleme ve erken uyarı konularındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Shang, “Bir yandan büyük doğal afetler ve kazalarla mücadele etmek için diğer ülkelerle koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye çalışıyoruz. BM çerçevesindeki afetleri azaltma işbirliği mekanizmasına aktif şekilde katılarak, bilgi paylaşma, risk değerlendirme çalışmaları ile teknoloji ve personel iletişimini yoğunlaştıracağız. Diğer yandan da doğal afet ve kaza gibi acil durumlarda uluslararası çapta yapılan yardımlara etkili şekilde katılacağız. Özellikle komşu ülke ve bölgeler ile Kuşak ve Yol ülkelerinde acil durum yaşanması halinde mümkün olan desteği sağlamaya hazırız” diye konuştu.

BM Kalkınma Programı Çin Temsilcisi Devanand Ramiah ise, Kuşak ve Yol işbirliği çerçevesinin BM'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına büyük katkıda bulunduğuna işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuşak ve Yol, doğal afet ve risk yönetimi alanındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması için büyük önem taşıyor. İlk olarak, Kuşak ve Yol, yatırım ve finansman boyutları kapsamında ilgili politika ve kuralların hazırlanması açısından büyük potansiyele sahip. İkinci olarak da, afetlerin önlenmesi için teknolojik çözüm planının paylaşılması konusunda verimli bir platform sağlayabilir. Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaya koyan Çin'in acil durum yönetimi alanında deneyimlerini diğer ortaklarıyla paylaşması da faydalı bir hareket.”

Çin Devlet Konseyi Acil Durum Yönetimi Uzmanlar Grubu Başkanı Shan Chunchang, Çin'in afetlerle mücadele konusunda büyük ülke sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini belirtti.

Shan “Çin, ilgili ülkelerle bağlanırlığı güçlendirmenin yanı sıra, yurt dışındaki önemli projeler ile personel ve kurum güvenliğini de koruma altına alıyor. Kuşak ve Yol güzergahında bir güvenlik sistemi kurulmasına katkı sağlıyor. Afetleri önleme, azaltma ve yardım sağlama alanındaki temas ve işbirliğini de aktif bir şekilde yoğunlaştırıyor” dediTakvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor