Çin, 1,4 milyarlık nüfusun gıda sorununu başarıyla çözdü

2019-10-15 11:59:18 CRI

Çin Devlet Konseyi tarafından dün, "Çin'de Gıda Güvenliği" adlı beyaz kitap yayımlandı. Böylece, Çin hükümetinin tahıl güvenliği alanında yürüttüğü çalışmalara ilişkin 1996 yılından bu yana ikinci beyaz kitap yayımlanmış oldu.

Beyaz kitapta, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana Çin'in tahıl güvenliği alanında büyük başarılar kazandığı ve tahıl piyasasının gün geçtikçe daha da dışa açıldığı kaydedildi. Ayrıca, Çin'in yine aynı dönemde küresel tahıl ticaretinin geliştirilmesine, tahıl ve tarım alanındaki uluslararası işbirliğinin derinleştirilmesine ve dünyada tahıl güvenliğinin korunmasına büyük katkılarda bulunduğu vurgulandı.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezerv İdaresi Başkanı Zhang Wufeng dün, Beijing'de konuya ilişkin bilgiler verdi. Zhang, “Beyaz kitapta yer alan gerçeklere göre, Çin, ÇKP'nin önderliğinde tarımın son derece zayıf ve halkın yaşamının aşırı derecede yoksul olduğu dönemlerden, tahıl talebini esasen kendi üretim gücüyle karşıladığı döneme geçti. Yaklaşık 1 milyar 400 milyonluk nüfusun beslenme sorununu başarıyla çözdü. Halkın yaşam kalitesi ile beslenme seviyesinde gözle görülür şekilde yükseliş yaşandı ve tahıl üretiminin güvence altına alınması konusunda çarpıcı başarılar kaydedildi” diye konuştu.

Zhang, “Çin, dünyadaki ekili arazinin yüzde 9'u ve içilebilir suyun yüzde 6'sıyla, dünya nüfusunun yüzde 20'sinin beslenme sorununu çözdü. Çin'in kendi tahıl güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra, küresel tahıl güvenliğine de olumlu katkılar sağlandı” dedi.

Zhang'ın verdiği bilgilere göre, Çin'de 2004 yılından beri, yani son 15 yıldır kesintisiz bereketli tahıl hasadı yapılıyor. Bu yıl tahıl üretimi beşinci kez 650 milyon tonu aştı. Son yıllarda Çin'in tahıl piyasasında yeterli arz sağlanıyor, tahıl depolama ve lojistik sistemi ile rezerv sistemi ve acil durum arz sistemi iyileştiriliyor.

Zhang Wufeng, beyaz kitapta Çin'in dünyada tahıl güvenliğinin korunması konusunda da büyük ülke sorumluluklarını yerine getirdiğinin gösterildiğini belirtti.

Zhang, “Çin hükümeti, serbest ticaret kavramını aktif bir şekilde hayata geçirmenin yanı sıra, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılırken verdiği taahhütlerini de yerine getirerek dünyada tahıl güvenliği sağlanmasına katkıda bulundu. Çin, bir yandan dışa açılımı genişletmeye devam ediyor. Bazı tarımsal ürünlerin ithalat kotası ile izin belgesini kaldırdı. Tarım alanına yabancı yatırımın girişiyle ilgili sınırlamaları azalttı. Çin, diğer yandan ilgili uluslararası işbirliğini de güçlendiriyor. Kuşak ve Yol inşası, Çin-Afrika İşbirliği Forumu, Güney-Güney İşbirliği gibi çok taraflı işbirliği mekanizmaları çerçevesinde dünyada gıda güvenliği yönetişimine aktif şekilde katılarak, mümkün olduğu kadar uluslararası acil tahıl yardımı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Beyaz kitapta, Çin'in dev tahıl piyasasını dünyanın başlıca tahıl üreticisi ülkeleriyle paylaşmaya devam edeceğine de işaret edildi. Çin, geçen yıl 20 milyon tondan fazla hububat ve 80 milyon tondan fazla soya fasulyesi ithal etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor