Yorum: Xi'nin Güney Asya ziyareti güven ve işbirliğini artırdı

2019-10-14 10:31:42 CRI

Yorum: Xi'nin Güney Asya ziyareti güven ve işbirliğini artırdı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, önceki gün başladığı Hindistan ve Nepal'i kapsayan Güney Asya ziyaretini başarıyla tamamladı.

Xi Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü kutlamalarının ardından gerçekleştirdiği ilk dış gezisi kapsamında, Hindistan'ın Chennai kentinde düzenlenen 2. Çin-Hindistan liderleri gayriresmî toplantısına katıldı ve Nepal'e resmî bir ziyarette bulundu.

Hindistan ve Nepal, Çin'in Güney Asya'daki iki önemli komşusu. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu iki ülkeye yaptığı başarılı ziyaretler, karşılıklı güveni pekiştirdiği gibi, çifte kazanca dayalı işbirliğini yoğunlaştırdı.

Xi Jinping, Hindistan ziyareti esnasında Başbakan Narendra Modi ile samimi ve kapsamlı bir fikir alışverişinde bulundu.

Taraflar, anlaşmazlıkların rasyonel şekilde çözülmesi ve karşılıklı stratejik güvenin pekiştirilmesi yönünde de önemli adımlar attı.

Dünya üzerinde nüfusu 1 milyarın üzerindeki iki ülke olan Çin ile Hindistan, aynı zamanda iki büyük gelişmekte ülke olarak yeni yükselen ekonomilerin temsilcileri.

Ticarette korumacı eğilimlerin görüldüğü bir dönemde, Çin ile Hindistan'ın “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” üzerinde mümkün olduğunca erken bir tarihte uzlaşması, iki ülkenin tek bir ağızdan yapacağı vurgular, küresel ekonomiye dinamizm katacak.

Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Nepal'e yaptığı resmî ziyaret, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtı.

Nepal'e Çin'den 23 yıl aradan sonra ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ziyaret, iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğine güç kattığı gibi, ilişkilerin geleceğine de yön verecek.

Xi Jinping'in Güney Asya ziyareti, Çin ve bölge ülkelerinin el ele vererek, Kuşak ve Yol'un inşasını birlikte hızlandırmasına, bölgede ve tüm dünyada barış, istikrar ve kalkınmanın korunmasına yardımcı olacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor