Himalaya Dağları medeniyet diyaloğuna yol veriyor

2019-10-11 11:47:35 CRI

Çin'in Yeni Delhi Büyükelçiliği'nin verilerine göre, 2018 yılına kadar, Hindistan'da 20 üniversitede Çince dersi veriliyor, 8 üniversitede Çince bölümü açıldı. Okuyan öğrencilerden Çince öğrenmekte olanların sayısı 2 bini bulurken, Hindistan'da Çince öğrenen kişi sayısı 20 bine çıktı.

Hindistan ve Çin arasındaki ticaretin sürekli büyümesi, turizm ve kültür alanındaki temasın artmasıyla, Çince gittikçe rağbet görmektedir. Ülkede açılan Çince dershaneleri de artıyor.

Çin'de ise Hindistan yogası ve Bollywood filmleri popüler olmaya başladı. Hindistan, 2015 yılında Çin'in Yunnan Azınlık Üniversitesi'nde yoga akademisi açarak Çin için profesyonel yoga elamanları yetiştiriyor. 2017 yılında, Bollywood film yıldızı Aamir Khan'ın başrol oynadığı “Dangal” adlı film Çin'de popüler oldu. Şu an Bollywood filmleri Çin-Hindistan kültür iletişiminin yeni taşıyıcısı haline geldi.

Nepal'e giden Çinli turist sayısının artmasıyla Çinceye olan ilgi de artmaya başladı. Nepal, Çince ve Çin kültürünü bilen yerli kalifiye elemanlara büyük ihtiyaç duymaktadır. Bu tür kalifiye elemanların yetiştirilmesi de iki ülkenin dostluğunun geliştirilmesine yarar sağlayacaktır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor