Himalaya Dağları medeniyet diyaloğuna yol veriyor

2019-10-11 11:47:35 CRI

Yüce Himalaya Dağları, farklı uygarlıklar arasındaki değişim ve diyaloga engel olmaz. Binlerce yıldan beri, Çin'in Hindistan ve Nepal gibi ülkelerle temas ve paylaşımı konusunda sayısız iyi hikayeler geride bırakıldı. Son dönemde Çin ile Hindistan ve Çin ile Nepal arasında medeniyet diyalogu, temas ve paylaşımda yeni parlak noktalar ortaya çıktı.

Medeniyet temasına öncülük etme

Tarihte Çin, Hindistan ve Nepal'le din, kültür, sanat ve diğer alanlarda iletişimi sürdürdü, bu ülkeler birbirlerini tamamladı ve karşılıklı deneyimler paylaşıldı. Budizmin doğuya aktarılması, Çin'in Hindistan ve Nepal'le iletişiminde parlak bir dönem açtı. Son yıllarda üç ülkenin liderleri çok yönlü medeniyet diyaloguna öncülük ederek kültürel ve beşeri işbirliğini olgunlaştırdı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Eylül 2014'te gerçekleştirdiği Hindistan ziyaretinin ilk durağı Gujarat eyaleti olarak seçildi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Çin gezisinin ilk durağını Xi'an kenti olarak seçti. Gujarat ve Xi'an, Çin-Hindistan medeniyet değişimi tarihinde parlak anlara tanıklık etmiş kadim yerler. Rahip Xuanzang, Gujarat'ta Budist öğretileri inceledi ve Xi'an'a döndükten sonra Da Ci'en Tapınağı'nda Budist öğretileri çevirdi. Nisan 2018'te Çin ve Hindistan liderleri, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde gayri resmi bir görüşme yaparak beraber Hubei Müzesi'ndeki tarihi eserler sergisini ziyaretti.

Çin ve Hindistan hükümetleri, kültürel ve beşeri iletişim için çeşitli planlar oluşturdu. Aralık 2018'de Yeni Delhi'de düzenlenen Çin-Hindistan Üst Düzey Kültürel Temaslar Mekanizması 1. Toplantısı'nda kültürel ve beşeri işbirliğinde başlıca 8 alan belirlendi. Bu yılın Ağustos ayında bu kapsamdaki ikinci toplantı Beijing'de yapıldı, iki taraf kültür, spor, geleneksel tıp ve müze gibi alanlarda ikili işbirliği belgesi imzaladı.

Diğer yandan Nepal Başbakanı Khadga Prasad Oli'nin Haziran 2018'de gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında yayımlanan ortak bildiride, Çin'in Nepal'de turizm alanında Çince bilen kalifiye eleman yetiştirmeyi sürdüreceği ve Nepal'de Çin Festivali gibi etkinlikler düzenleneceğine işaret edildi.

Nepal Akademisi Başkanı Ganga Prasad “Tüm Asya ülkeleri ve özellikle Güney Asya ülkeleri kendi uygarlıklarını korumak ve geliştirmek için işbirliği yapmalıdır. Medeniyet açısından, Xi Jinping'in bu son ziyareti son derece anlamlıdır” diye konuştu.

Kültürün korunmasına güç katma

Çin tarihinin en önemli kayıtlarından biri olarak kabul edilen "Tarih Kayıtları" (Çince adı Shi Ji) adlı kitapta yer alan kayıtlara göre, Çinli seyyah Zhang Qian Batı Bölgeleri'ne ilk adımını attığı zaman Orta Asya'daki Amu Nehri Havzası'nda Çin'in Sichuan eyaletinde üretilen "küçük bezleri ve bambu çubukları" görünce bu ürünlerin Hindistanlı tüccarlar tarafından alınıp Orta Asya'ya satıldığını öğrendi.

Eski İpek Yolu'nun açılmasından sonra, Çin'in kağıt yapım tekniği, porselen, çay Güney Asya'ya akarken, Güney Asya'dan şarkılar, danslar, astronomi ve edebi eserler Çin'e geldi.

Tarihi eserler medeniyet iletişimin taşıyıcısıdır. Son yıllarda, Çin'de Asya'daki çeşitli ülkelerdeki tarihi eserlere odaklanan çok sayıda sergi düzenlendi. Sergilerde gösterilen Nepal oymacılığı tavus kuşu gibi seçkin eserler Güney Asya kültürünün güzelliğini tanıttı. Çin ve Hindistan, müze yönetim deneyimlerini de paylaşarak ortak arkeolojik çalışmaları pekiştiriyor. Çin, Nepal'in kültürel mirası onarmasına yardımcı oluyor. Nepal'deki Dünya Kültürel Miraslar Listesi'ne alınan “Basantapur Kulesi” 2015 yılındaki büyük depremde ciddi zarar görmüştü. Bundan iki sene sonra, Çinli kültürel mirasları onarma uzmanları, kulenin onarımına katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor