Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı sona erdi

2019-10-10 11:32:01

Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenen 2019 Uluslararası Bahçecilik Fuarı (Expo 2019 Beijing) dün akşam sona erdi.

Fuarın, teması “Hasat Övgüsü” olan kapanış törenine Çin Başbakanı Li Keqiang başta olmak üzere binden fazla konuk katıldı. Li Keqiang kapanış töreninde bir konuşma yaptı.

2019 Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın, katılımcı ülke sayısı bakımından dünyanın en büyük bahçecilik fuarı olduğu değerlendirmesini yapan Li Keqiang, fuarın, farklı ülkeler arasındaki iletişimi, halkların birbirlerine bağlılığını ve yeşil işbirliğini güçlendirdiğini ifade etti.

Li Keqiang, “Yeni yüzyılın başından bu yana, dünya genelinde artan yeşil alanların toplam yüzölçümünün dörtte biri Çin'de yer alıyor. Çin hâlâ dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesidir. Çin'in ekonomik gelişmesini hızlandırmaya devam edeceğiz ve kalkınmayı tüm sorunların çözümünün temeli olarak göreceğiz. Ekonomiyi geliştirme, halkın yaşam koşullarını iyileştirme ve ekolojik ortamı koruma gibi görevleri üstlenen Çin, reform ve dışa açılma uygulamaları kapsamında kaliteli kalkınmayı ve ekolojik ortamı en üst düzeyde koruma çalışmalarını teşvik edecek.” ifadelerini kullandı.

Çin'in ekonomik kalkınma modelini dönüştürme çalışmalarını da ilerleteceğini ifade eden Li Keqiang, yeşil kalkınmayı desteklemeye devam ederek hava kirliliğinin önlenmesi, yerleşim alanlarında çevre ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi çabalarını artıracaklarını söyledi.

Çin'in “ortak ancak farklı sorumluluklar” ile “eşitlik” ilkelerine uyarak Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nı aktif olarak uygulayacağını vurgulayan Li, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin daha yeşil ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmesini desteklediklerini belirtti.

Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı, 28 Nisan'da kapılarını açmasından bu yana 9 milyon 340 bin ziyaretçiyi ve 110'dan fazla ülke ile uluslararası örgütü ağırladı. 503 hektarlık alanda kurulan yüzden fazla pavyonda farklı türde bahçe örnekleri sergilendi.

Fuarda, hem farklı ülkelerin bahçecilik örnekleri ve Çin'in bahçecilik sanatının dünyaya katkıları sergilendi, hem de modern teknolojilerle üretilen özel çiçek bahçesi ürünleri sunuldu.

Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom “2019 Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı, katıldığım fuarlar arasındaki en başarılı fuar. Fuar, ‘Yeşili Yaşa, Daha İyi Yaşa' olan ana temasını kendi benzersiz yoluyla yansıttı. Turistlerin ve katılımcıların ifadeleri ve anlayışlarıyla ana temanın verdiği mesaj tüm dünyaya ulaştı.” dedi.

Kapanış töreninden sonra fuar alanı ekolojik medeniyet merkezi olarak hizmet verecek ve 2022 Kış Olimpiyatları kapsamında yeni roller üstlenecek.

Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales, “Fuarın tüm tesisleri kapandıktan sonra daha büyük rol oynayacak. Bunun, Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın temel işlevi olduğuna inanıyoruz. Kısa sürmesine rağmen fuar, gelecek nesillerimize büyük bir manevi servet bıraktı.” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor