Çinli teknoloji şirketleri “kara listeye” tepki gösterdi

2019-10-08 15:52:37 CRI

Çinli teknoloji şirketleri “kara listeye” tepki gösterdi

Çinli teknoloji şirketleri ABD hükümetinin kara liste kararına tepki gösterdi. Bu kararın, Amerikalı tedarikçilere zarar vereceği ve dünyada insan haklarını iyileştirmek için harcanan küresel çabayı engelleyeceği belirtildi.

Çinli video gözetleme şirketi Hangzhou Hikvision Digital Technology Co'dan bir sözcü China Daily gazetesine yaptığı açıklamada, Hikvision'un karara itiraz ettiğini söyledi.

Sözcü, "Şirketimizi cezalandırmak küresel şirketlerin ABD hükümetiyle iletişim kurmasını engelleyecek, Hikvision'un Amerikalı iş ortaklarına zarar verecek ve ABD ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir" dedi.

Amerikan yönetimi 8 Çinli teknoloji şirketini kara listeye alarak, Amerikan şirketlerinin bu firmalara teknoloji satmasını izne bağladı. Listedeki şirketler özel bir devlet lisansı olmadan ABD'li tedarikçilerle iş yapamayacak.

Hikvision'a göre, güvenlik endüstrisinin küresel lideri olan şirket, insan haklarına saygı duyuyor ve ABD'deki ve dünyadaki tüm insanları koruma sorumluluğunu üstleniyor.

Alibaba Grubu tarafından desteklenen bir başka teknoloji devi Megvii, şirketin karşı önlemler alacağını ve müşterilerine kaliteli hizmetler sunmaya devam edeceğini açıkladı. Yasağa karşı çıkan şirket, ABD hükümetinin hiçbir kanıt sunmadan şirketi kara listeye koyduğunu bildirdi. Megvii'nin her zaman insanlığın yararı için yapay zeka teknolojileri geliştirdiği de belirtildi.

Çinli yapay zeka öncüsü iFlytek'ten bugün yapılan açıklamada, ana teknolojilerin çoğunun şirketin kendisi tarafından geliştirilmesi nedeniyle söz konusu yasağın günlük faaliyetler üzerinde önemli bir etkisi olmayacağı kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor