Yorum: Çin'in yoksullukla mücadele tarzı dünyaya örnek oluyor

2019-10-04 16:29:14 CRI

Ekonomik küreselleşmeye karşı engellerin büyümesi, kalkınmadaki dengesizliğin yükselmesi ve terör tehdidinin artması gibi unsurların etkisiyle, şu an dünyada hâlâ 700 milyondan fazla nüfus yoksulluk sıkıntısı çekiyor.

Küresel yoksullukla mücadele çalışmaları ciddi bir şekilde sürdürülüyor. BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde yoksulluğun yok edilmesi en önemli görev olarak belirlendi. Bu kapsamda, yoksullukla mücadele konusunda zengin deneyimlere sahip sorumlu bir ülke olarak Çin, dışa açılma ve işbirliği süreçlerinde karşılıklı yarara daha büyük önem veriyor. Çin, ithalatı arttırma ve yatırımı genişletme yoluyla diğer gelişen ülkelere de sürdürülebilir kalkınma yeteneğini iyileştirme konusunda yardım sağlıyor.

Dünya Bankası tarafından açıklanan bir rapora göre, Kuşak ve Yol inisiyatifi sayesinde, ilgili ülkelerde 7 milyon 600 bin kişinin aşırı yoksul durumdan, 32 milyon kişinin ise orta dereceli yoksulluktan kurtulması bekleniyor.

“Hibrit çeltik babası” olarak bilinen Yuan Longping, rüyasının “hibrit çeltiklerin bütün dünyada yaygınlaştırılması” olduğunu söyledi. Çünkü bu, yoksul ülkelerdeki insanların da açlıktan kurtulup, mutlu bir hayata kavuşmasına yardımcı olabilir. Yuan Longping'in rüyası aynı zamanda Çin'in taşıdığı bir sorumluluktur. Çin, yoksullukla mücadele konusundaki deneyimlerini dünyayla paylaşarak, bu alanda yeni tip uluslararası işbirliği ve iletişim ağı oluşturulmasına katkılarda bulunmaya devam edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor