Yorum: Çin'in yoksullukla mücadele tarzı dünyaya örnek oluyor

2019-10-04 16:29:14 CRI

Wang Juemian, Ren Jie-CRI Haber Merkezi

Dünyaca tanınmış bilim insanı, 90 yaşındaki Yuan Longping, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Madalyası'na layık görüldü. Uzun zamandır kendisini hibrit çeltik araştırmalarına ve hibrit çeltiğin yaygınlaştırılmasına adayan Yuan Longping, Çin'in tahıl güvenliği ile dünya tahıl tedarikine seçkin katkılarda bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti ilk kurulduğunda dünyanın en yoksul ülkelerinden biriydi. Çin halkı yeterli şekilde beslenemiyordu. Tamamen kendi olanaklarıyla verdiği çetin mücadelelerle ve özellikle 1970'li yıllarda Yuan Longping'in hibrit çeltik teknolojisinde büyük başarılar elde etmesiyle, Çin halkının gıda sorunu da çözüme bağlanmış oldu. Çin, dünyadaki ekili toprakların yüzde 9'uyla dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sini beslemeyi başardı. Bununla beraber Çin'de yürütülen yoksullukla mücadele çalışmalarında da büyük başarılar kazanıldı. Çin'de geçen 70 yıl içinde 850 milyon kişi yoksulluktan kurtarıldı ve ülkenin küresel yoksullukla mücadele çalışmalarına yaptığı katkı oranı da yüzde 70'i aştı.

Öngörülen plana göre, Çin'de yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması hedefine önümüzdeki yıl ulaşılacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesileyle düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Yüzlerce yıldır Çin ulusunu zor durumda bırakan mutlak yoksulluk sorununa kısa bir süre sonra nokta koyulacak ve böylece insanlığın gelişme tarihinde yüce bir mucize gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük gelişen ülkesi olan Çin'in geçen 70 yılda yoksulluğu azaltma çalışmalarında kaydettiği başarılar, yoksulluğun küresel çapta azaltılması sürecini de hızlandırdı. Çin, geçen 70 yıl içinde toplam 170 ülke ile uluslararası örgüte 400 milyar yuan maddi yardım sağlamanın yanı sıra, 600 binden fazla yardım personeli gönderdi ve bu kapsamda 5 bini aşkın yardım projesi hayata geçirdi. Çin ayrıca, gelişen ülkelerden 12 milyondan fazla kişiye çeşitli eğitimler verdi.

Çin'in yoksullukla mücadele tarzı ve deneyimleri, küresel yoksulluğu azaltma çalışmalarına Çin'in zekası ve planını sundu. İktidar partisi olarak ÇKP, yoksulluğu azaltmayı Çin'in sosyo-ekonomik gelişmesinin başlıca hedefi olarak görerek, net bir takvim belirledi ve durmaksızın yoksulluğu azaltmak için yeni yollar aradı. Yoksul nüfusa yardımlardan günümüzdeki isabetli yoksullukla mücadele planına kadar, turizm, endüstri ve ekoloji yollarıyla yoksul bölgelerdeki sürdürülebilir kalkınma gücünün arttırılması sağlandı; böylece Çin'e özgü bir yoksullukla mücadele yolu keşfedildi. Xi Jinping'in de söylediği gibi: Kalkınma yoksulluktan kurtulmanın en temel çözümüdür.

Öte yandan, Xi tarafından kaleme alınan “Yoksulluktan Kurtulma” adlı kitap gelişen ülkelerde geniş yankı buldu. Afrika ülkelerinden birçok hükümet yetkilisi, söz konusu kitabın yalnızca Çinli okuyucuya değil, tüm Afrikalılara ve yoksulluk batağından kurtulmaya çalışan bütün ülkeler ile bu ülkelerin halklarına yazıldığını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor