70'inci yıldönümü geçit törenine geri sayım başladı

2019-09-26 10:12:50

Halkın geçit töreninden sorumlu Zhang Ge basına verdiği demeçte, törenin “devletin kuruluşu”, “reform ve dışa açılma” ve “ulu kalkınış” olmak üzere üç bölümden oluştuğunu kaydetti.


100 bin vatandaşın geçit töreninde Tian'anmen Meydanı'nın doğusundan batısına doğru ilerleyeceğine işaret eden Zhang Ge, Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi'nin düzenlenmesinden bu yana geçen süre içinde parti ve devlet çalışmalarında kaydedilen tarihi başarıların sahneleneceğini, Çin halkının, ulu kalkınışı öngören Çin rüyasına kavuşma kararlığının yansıtılacağını kaydetti. Zhang Ge, sözlerine şöyle devam etti:


“Vatandaşların geçit töreni, yoğun ilgi gördü. Çin'in Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri ve Taiwan Adası'nda yaşayan soydaşlarımız, yabancı ülkelerde bulunan Çinli göçmenler ve yabancı dostlarımız, çeşitli kanallardan törene katılma heveslerini bize ilettiler. Onların bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için başvurular arasından 400 kişiyi seçtik. ”  


Zhang Ge'nin verdiği bilgilere göre, bu yıl Tian'anmen Meydanı da özenle süslendi. 70 büyük kırmızı fenerin asıldığı meydanda kızıl genlerin geçmiş, şimdi ve gelecekle sıkı sıkıya bağlantılı olduğu mesajını veren “Kızıl Kemer” alanı kuruldu. Ayrıca 1 Ekim'de meydanda 70 bin güvercin uçurulacak, 70 bin balon havaya gönderilecek. Askeri geçit töreni ve halkın geçit töreninin yanı sıra, Tian'anmen Meydanı'nda birbirinden ilgi çekici başka kutlama etkinlikleri de gerçekleştirilecek.


     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor