70'inci yıldönümü geçit törenine geri sayım başladı

2019-09-26 10:12:50

1 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü. Çin'in 70'inci yaşını kutlamak için başkent Beijing'in merkezinde yer alan Tian'anmen Meydanı'nda görkemli bir askeri geçit töreni yapılacak.  


Çin ordusunda reformun meyvelerinin gözler önüne serileceği törene, Çin'in barışı koruma birlikleri ilk kez katılacak. Performans sergileyecek askeri orkestralar da büyüklük açısından rekor ölçüde. Bunun yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden 100 bin vatandaşın katıldığı bir geçit töreni de yapılacak.


Askeri geçit töreni için provalar yoğun olarak sürüyor. Kıta yürüyüşü yapacak birlikler arasında en çok dikkat çekenlerden biri ilk kez kuruluş yıldönümü geçit törenine katılacak olan barışı koruma birliği, diğer adıyla mavi bereliler. Mavi berelilerin komutanı General Xu Youze basına verdiği demeçte, Tian'anmen Meydanı'nda ilk kez geçit yapacak barışı koruma birliğinin, dünyaya “Çin'e özgü uluslararası örnek” teşkil edeceğini söyledi. Xu, konu hakkında şöyle konuştu:


“Barışı koruma birliğinin askeri geçit töreninde bulunması, Çin ordusunun uluslararası sahneye çıktığını, hatta bu sahnenin merkezine doğru ilerlediğini simgeliyor. Bu, aynı zamanda Çin'in büyük devlet sorumluluğu üstlendiğinin bir göstergesi ve küresel barışı koruma kararlılığı ile gücünün tezahürüdür. Bu nedenle askerlerimizin geçit provalarındaki şevkinden şunu algılayabilirsiniz; biz Tian'anmen Meydanı'nda atacağımız gururlu adımlarla, tüm dünyaya Çin ordusunun güçlü ve medeni imajını yansıtacağız.”


Askeri geçit töreninin odağı haline gelen bir başka birlik de milis. Birlik, 1951 yılından beri cumhuriyetin kuruluş yıldönümü için düzenlenen tüm askeri geçit törenlerine katılmakta. Nice yıllar geçti, zaman değişti, ancak milis birliğinin hiç değişmeyen yönü ülkelerine ve ailelerine sevgileri. Ulusal muhafız birliğinin siyasi komiseri Shi Lianxue bu konuda şunları dile getirdi:


“Askeri geçit töreninde bulunacak olan milis, devlet memurları, doktorlar, hemşireler, öğretmenler ve kamu işletmelerinin çalışanlarından oluşuyor. Hepsi, geçit törenine gönüllü olarak katılıyor ve böylece ülkelerine ve ailelerine sevgilerini, cumhuriyetin kuruluş yıldönümü kutlamalarına katıyorlar. ”


Yıldönümü kutlamaları tarihinin en büyük orkestrası

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Birleşik Askeri Orkestrası, geçit töreninin “sıkı katılımcısı”. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949 yılındaki askeri geçit töreninin müziklerini de bu orkestra icra etti. Bu yılki törene katılacak askeri orkestra ise büyüklük açısından rekor kıracak.


Birleşik Askeri Orkestrası Başkanı Zhang Haifeng, geçit töreninde 65 eseri icra edeceklerine dikkat çekerek, böylece törenin farklı halkalarına farklı müziklerin eşlik etmesini sağlayacaklarını, vatandaşlara işitsel ve görsel şölen sunacaklarını belirtti.


Vatandaşlar da Tian'anmen'da geçit törenine katılıyor

Askeri geçit töreniyle birlikte, toplumun farklı kesimlerinden 100 bin vatandaşın katılacağı bir geçit töreni de düzenlenecek. Törende 70 süslü araba geçit yapacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor