Farklı ülkelerin BM misyonlarından Çin'e 70. yıl tebriği

2019-09-23 11:31:12 CRI

Farklı ülkelerin BM misyonlarından Çin'e 70. yıl tebriği

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Misyonu tarafından Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen resepsiyona birçok ülkenin BM'deki daimi temsilcisi katıldı.

Farklı ülkelerin temsilcileri, resepsiyonda, Çin'in kalkınma alanındaki başarılarından ve küresel refahın korunmasına yaptığı katkılardan övgüyle söz etti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, son yıllarda büyük ekonomik başarılara imza atan Çin'in dünyanın başlıca ekonomilerinden biri hâline geldiğini, dünyada barış, istikrar ve refahın sağlanması için önemli katkılar yaptığını belirtti.

Rusya ile Çin arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesinin küresel barışın korunması için büyük önem taşıdığını ifade eden Nebenzya, şunları söyledi:

“Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutluyoruz. İki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve dostluk ilişkisi pürüzsüz şekilde gelişiyor. Rusya, Çin'le diplomatik ilişkilere öncelik tanıyor. Karşılıklı saygı ve güven temelinde kurulan ikili ilişkiler, dünyaya içinde bulunduğu çalkantılı dönemde çözümler sunuyor. İki ülke, BM Tüzüğü ve uluslararası hukuk temelinde kurulan küresel düzeni ve çok kutupluluğu birlikte koruyor.”

“Birçok ülke Kuşak ve Yol'dan fayda sağlıyor”

Kazakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Kairat Umarov, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilgili ülkelere kalkınma, ilerleme ve refah getirdiğini kaydetti.

Umarov şöyle konuştu:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013 yılında Kazakistan'a yaptığı ziyaret esnasında, Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaya koydu. Bu bize de büyük onur verdi. Şu an, birçok ülke inisiyatiften fayda görüyor. Kazakistan da bu girişime uyum sağlıyor ve Çin'le işbirliği yaparak altyapı tesislerinin durumunu iyileştiriyor. İlgili ülkelere kalkınma, ilerleme ve refah getiren Kuşak ve Yol inisiyatifine biz de büyük önem veriyoruz.”

Mısır'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Fethi Ahmed İdris de Çin'in ekonomi alanındaki başarı ve tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti. İdris, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin'in kaydettiği başarı, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma, yoksulluğu azaltma ve çok kutuplu dünyaya katılma süreci için önemli bir örnek teşkil ediyor. Deniz taşımacılığındaki önemli bir kavşak konumundaki Süveyş Kanalı'na sahip olan Mısır, Kuşak ve Yol girişimine etkin şekilde katılıyor. Söz konusu girişim, uluslararası ticaretin gelişmesinde, uluslararası işbirliğinin derinleşmesinde ve küresel ekonomik kalkınma sağlanmasında kritik bir rol oynuyor.”

Pakistan'in BM Daimi Temsilcisi Maleeha Lodhi de Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin tüm dünya için büyük önem taşıdığını, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin küresel istikrar ve refaha katkı yaptığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor