Çinli kadınların siyasete katılımı yükseliyor

2019-09-20 11:32:49 CRI

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından dün, "Eşitlik, Kalkınma, Paylaşım: Çin'de Kadın Haklarının 70 Yıllık Gelişimi" isimli beyaz kitap yayımlandı.

Beyaz kitapta, Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl boyunca, Çinli kadınların siyasete katılımının yükseldiği ve sağlık ile eğitim haklarının da korunduğu kaydedildi.

Beyaz kitapta, Çin'de kadınların erkeklerle eşit siyasi haklara sahip olmasına önem verildiği vurgulandı. Beyaz kitaba göre, kadınların erkeklerle eşit seçme ve seçilme hakkına sahip olması ve devlet yönetimine katılması ÇHC'nin ilk kurulduğu yıllarda yasalaştırıldı.

Çinli kadınların devlet yönetimine ve topluma katılımı da kapsamlı olarak yükseldi. Ülke genelindeki kamu kuruluşlarındaki kadın yöneticilerin sayısı geçen yıl, toplam yönetici sayısının yüzde 22,2'sini oluşturdu. ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ne katılan delegelerin de dörtte biri kadın.

Çin Kadınlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Huang Xiaowei, Çin'de kadın haklarının hukuki sistemle güvence altına alınması konusunda daha verimli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Huang, şu an ülkede Anayasa dışında, kadın haklarını korumayı amaçlayan 100'den fazla yasa ve yönetmelik bulunduğunu dile getirdi.

Kadın sağlığına ağırlık veriliyor

Öte yandan Çin'de, kadın ve çocuk sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesine de büyük önem veriliyor. Kadın ve çocuk sağlığının korunması, hali hazırda ulusal stratejiye dahil edilmiş durumda. Kadın ve çocuklara yönelik sağlık hizmetleri dahilinde ülke genelindeki kent ve kasabaları kapsayan bir ağ oluşturuldu.

Kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara yönelik meme kanseri ve rahim ağzı kanseri tarama programlarının başlatılmasından bu yana, 85 milyondan fazla kadına ücretsiz rahim ağzı kanseri taraması ve 20 milyondan fazla kadına ücretsiz meme kanseri taraması yapıldı. Bunun yanı sıra, aşırı yoksul ve düşük gelirli kadınlara tıbbi yardım sağlandı.

Kadın nüfusun okuma-yazma oranı yükseldi

İstatistiklere göre, ÇHC'nin kurulmasından önceki dönemde 15 yaş ve üstü kadın nüfus arasında okuma-yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 90 iken, bu oran 2017'de yüzde 7,3'e düştü.

Çin Kadınlar Federasyonu'ndan Meng Man, ÇHC kurulduktan sonra dokuz yıllık zorunlu eğitimde cinsiyet farkının ortadan kaldırıldığına işaret etti. Meng, okuma-yazma eğitiminin yanı sıra, kız çocuklarının temel eğitim haklarının da koruma altına alındığını dile getirdi. 

Meng'in aktardığı bilgilere göre, Anayasa, Temel Eğitim Yasası ve Kadın Hakları Koruma Kanunu'nda kız çocuklarının eğitim hakkı güvence altına alındı. 2017'de, Çin'deki kız çocuklarının yüzde 99,9'u ilkokullara kayıt yaptırdı. Yüksek okullarda eğitim gören kadınların oranı da yüzde 52,5'ye ulaştı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor