Çin ile Rusya somut işbirliğinde yeni döneme girdi

2019-09-18 11:54:39

Çin ile Rusya somut işbirliğinde yeni döneme girdi

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, St.Petersburg'da Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev'le Çin-Rusya Başbakanları 24. Görüşmesi'nde bir araya geldi. Son görüşmeyi ve iki ülke ilişkilerini CRI'ye değerlendiren Rus uzmanlar, Çin-Rusya ilişkilerinin tarihin en yüksek seviyesinde bulunduğunu ve yeni bir döneme girdiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre, iki taraf arasında ticaret ölçeğinin genişletilmesinin yanı sıra, enerji, tarım, sanayi, havacılık, uzay ve nükleer enerji alanlarındaki somut işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda büyük potansiyel bulunuyor.


Çin, Rusya'nın en büyük ticaret ortağı ve önemli dış sermaye kaynağı konumunda. Ticari korumacılık ve tek taraflılığın yükseldiği, küreselleşmeden uzaklaşma eğilimlerinin görüldüğü ve küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı bir zeminde, Çin ve Rusya karşılıklı yarara dayalı kapsamlı işbirliğini genişleterek, her alanı kapsayan somut işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmesini sağlamak için çaba harcıyor.


İkili ticaret hacmi sürekli yükseliyor

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl ilk defa 100 milyar doları aştı. İkili ticarette istikrarlı büyüme korunuyor. İkili ticaret hacmi yılın ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 artarak, 61 milyar 130 milyon dolara ulaştı.


Bir yandan Çin'in Rusya'dan ithal ettiği ham petrol, elektromekanik ekipman ve yüksek teknoloji ürünleri artıyor. Diğer yandan da, iki ülke arasında tarım, finans, bilimsel ve teknolojik inovasyon, sınır ötesi e-ticaret gibi yeni alanlardaki işbirliği hızla güçleniyor.


İki ülkenin liderleri kısa süre önce, ikili ticaret hacminin 2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşması yönünde bir hedef belirledi. Rusya Yüksek Ekonomi Üniversitesi Oryantal Araştırmalar Bölümü Başkanı Alexey Maslov konuya ilişkin değerlendirmesinde, bu hedefin tamamen gerçeğe dönüşebileceğini söyledi.


Maslov, “Görevimiz sadece ticari miktarı yükseltmek değil. Daha da önemli olan ise işbirliği yöntemlerinin zenginleştirilmesi. İlk önce tarım ve otomotiv ürünleri ile elektronik imalat gibi şu an ticaret hacmi çok fazla olmayan bazı alanlarda ticareti arttırmalıyız.” diye konuştu.


Büyük projeler üzerinde işbirliği yoğunlaşıyor

Şu an iki ülke arasında birçok büyük işbirliği projesi sağlam şekilde ilerletiliyor. Mesela Çin'in katıldığı Yamal LNG Projesi, sorunsuz şekilde sürüyor. Sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyan ilk gemi Çin'e ulaştı. Çin-Rusya ham petrol ve doğal gaz boru hattı inşası da hızlandırılıyor. Bunun dışında Çin-Rus ortak yapımı CR929 yolcu uçağının AR-GE çalışmalarında da yeni ilerlemeler kaydedildi. Çin ve Rusya, 'Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon Yılı' kapsamında düzenlenen faaliyetlerle önümüzdeki iki yıl boyunca ikili işbirliğinde yeni alanlar keşfetmeye çalışacak.


Somut işbirliği, ikili ilişkilerin geliştirilmesine itici güç ve sağlam zemin hazırladığı gibi, iki tarafın temel çıkarlarına da uyuyor. Ayrıca, iki ülkenin halklarına da daha fazla yarar sağlıyor. Alexey Maslov, büyük projelerdeki işbirliğinin genişletilmesinin yanı sıra, iki ülkenin KOBİ'leri arasında temas ve işbirliği kurulmasına da yardım sağlanması gerektiğine işaret etti.


Finans alanında yeni ilerlemeler kaydediliyor

Çin ve Rusya arasında finans alanındaki işbirliğinde de son yıllarda olumlu ilerlemeler kaydedildi. Çin'in dört kamu bankası ile China Development Bank ve Exim Bank of China, Rusya'da faaliyete başladı. Ayrıca, China UnionPay de Moskova'da bir temsilcilik ofisi kurdu. Böylece iki ülkenin finansal kuruluşları arasında daha sıkı ilişkiler kuruldu.


Bağlanırlık pekiştiriliyor

Çin ve Rusya, aralarındaki bağlanırlığı arttırmayı amaçlayan işbirliğini de yoğunlaştırıyor. Bu çerçevede, ilk sınır ötesi demir yolu ve kara yolu köprülerinin inşası hızlandırılıyor.


Çin-Moğolistan-Rusya Ekonomik Koridoru ve Çin-Avrupa tren seferleri gibi altyapı tesisleri projeleri de adım adım ilerletiliyor. İki ülkenin birçok kenti arasında direkt uçak seferleri mevcut.


İki ülke, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini daha da genişletmek, yeni büyüme noktaları keşfetmek ve yeni dönemde ikili işbirliğinin niteliğini arttırarak, işbirliğini yeni bir düzeye taşımak için gelecekte de ortak çabalar harcamaya devam edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor