Çinli şirketten İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne hediye

2019-09-16 11:50:57 CRI

88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın sonuna yaklaşılıyor. Fuara partner ülke olarak katılan Çin'den birçok şirket, sunduğu ileri teknoloji ürünleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekti. Ayrıca, bazı şirketler ile yerel üniversiteler arasında da temaslar gerçekleştirildi.

Planlama, araştırma, tasarım danışmanlığı, inşaat, hidroelektrik, montaj ve imalat hizmetleri, termal enerji, yeni enerji ve altyapı gibi alanlarda faaliyet gösteren PowerChina dün, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne bir pompaj depolamalı hidrolik santral (PHES) modeli bağışladı. PowerChina şirketini temsilen kentte bulunan Zhang Yijun, 400 kilo ağırlığındaki PHES modelinin, nükleer santrale sahip bir ülke için büyük stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Zhang, “Nükleer santrale sahip bir ülkede, sistem toparlanmasını çözmek için PHES modeli bulunmalı. Bir şehirde elektrik kesildiğinde, elektrik üretimini yeniden başlatmak için benzer bir santrale ihtiyaç vardır. " diye konuştu.

PowerChina'nın Avrasya genel merkezinin İstanbul'da kurulduğunu kaydeden Zhang, şirketin yerel şirketler, okullar ve hükümet kuruluşlarıyla sıkı ve uzun vadeli işbirliği ilişkileri oluşturmayı beklediğini belirtti. Söz konusu adımla, İzmir Enternasyonal Fuarı aracılığıyla yerel bir üniversite ile uzun vadeli işbirliği ilişkisi kurmayı planladıklarını söyleyen Zhang, “Fuar aracılığıyla, yerel bir üniversiteye PHES modeli hediye ettik. Ekonomi Üniversitesi'yle ilerleyen zamanlarda da işbirliğini pekiştirmeye devam edeceğiz. Öğrencilere ‘Kuşak ve Yol' inisiyatifi ve şirketimiz hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

PowerChina'nın kurulduğu günden beri sosyal yardımlara odaklandığının altını çizen Zhang Yijun, şirketin daha önce de İstanbul'daki bir yetimhaneye bağışta bulunduğunu vurgulayarak, Ekonomi Üniversitesi ile işbirliğinin şirket için yeni bir deneme olduğunu dile getirdi. Zhang, üniversite ile kapsamlı işbirliği yaparak, üniversite ile yerel yönetimin istihdam sorununu çözmesi için ellerinden gelen yardımı sağlayacaklarını vurguladı.

Zhang, “Şirketimizin ayrıca elemana ihtiyacı var, öğrencilere de ihtiyacı var. İstihdam sağlamakla Türkiye hükümetinin istihdam sorununu çözmesine yardım etmeyi umuyoruz." dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin ise konuşmasında, “Gerçekten güzel bir şey, çok teşekkür ederiz. Öğrenciler için, eğitim almak için çok güzel bir model.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor