Hong Konglu kadın temsilci Cenevre'de konuştu

2019-09-12 14:24:05 CRI

Hong Konglu kadın temsilci Cenevre'de konuştu

Hong Kong Kadınlar Federasyonu Başkanı Pansy Ho Chiu-king dün Cenevre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Hong Kong'da günden güne tırmanan şiddet eylemlerinin iç yüzünü açıkladı.

3 aydır sıradan Hong Kongluların şiddet olaylarından mağdur olduğuna işaret eden Ho Chiu-king, şehirde telafisi imkânsız yaralar açılmasını önlemek için şiddet eylemlerinin durdurulması çağrısı yaptı.

SIRADAN İNSAN MAĞDUR EDİLİYOR

Ho Chiu-king, “9 Haziran'dan bu yana geçen 95 gün içinde, Hong Kong'da 130 protesto eylemi düzenlendi. Bu faaliyetler yüzlerce küçük ölçekli işletmenin kapanmasına ve iş kaybına yol açtı. Sıradan Hong Konglular, şiddet eylemlerinin en büyük kurbanıdır.” diye konuştu.

Hong Kong kadınlarını temsilen konuşan Ho Chiu-king, süregiden şiddet eylemlerinin anne, çocuk ve ailelere yarattığı tahribata da değinerek şunları söyledi: (ses fonu1)

“Çok sayıda çaresiz anne, ailesini koruma derdinde. Çocukları protestolara katılmak için evden ayrıldı. Radikal eylemler anneleri endişelendiriyor. Hong Kong'daki farklı yaş gruplarındaki çocuklar, polise nefret ve hükümete karşı çıkma motivasyonuyla eğitilerek büyük çaplı grevler için seferber edildi. Bu tür eylemleri kabul etmeyi reddeden çocuklar, özellikle polis çocukları, hem gerçek yaşamda hem siber alanda taciz ve baskıya maruz kalıyor.”

Ho Chiu-king'a göre, Hong Kong'da aşırıcı eylemciler kamu mallarına ve toplu taşıma araçlarına zarar veriyor, medyayı ve interneti kişisel gizliliği ihlal etmek için kullanıyor, toplumda güvensizlik ve korku yaratmak için çarpık veya sahte haberler yayıyor.

Ho Chiu-king, BM İnsan Hakları Konseyi'nde konuşma yapacağının belli olmasının ardından, "özgürlük savaşçısı" olduğunu iddia eden bazı kişiler tarafından kötü niyetli saldırılara uğradığını da söyledi. Gerçek kimliğini saklayan bu hesaplar, sosyal medyada Ho'yu hedef aldı. Diğer yandan konferansa katılan pek çok temsilci, Ho'nun konuşmasını destekleyerek, bölgedeki durumun rasyonel şekilde ele alınması çağrısı yaptı.

Birmanya'nın Cenevre Daimi Temsilcisi U Kyaw Moe Tun şunları söyledi:

“İfade özgürlüğüne saygı duyuyoruz, ancak şiddet eylemlerini kınıyoruz. Hong Kong'da yaşananlar bir ülkenin içişleridir.”

Laos'un Cenevre'deki temsilcisi Khan-Inh Khitchadeth ise şunları söyledi:

“Bir ülke iki sistem politikasını destekliyoruz. Hong Kong'un yeniden huzura dönmesi için bir çözüm bulunmasını temenni ediyoruz.”

Ho Chiu-king'in gerçekleri dünyaya açıkladığı konuşması Hong Kong'da çeşitli sivil toplum örgütlerinden destek aldı. Ho'nun konuşmasının etkili olduğunu kaydeden Çin Barışçıl Birleşmeyi İlerletme Konseyi Hong Kong Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Lu Wenrui, şiddet eylemlerinin Hong Kong'da toplumsal düzen ve ekonomiye devasa zarar getirdiğini söyledi. Az sayıdaki eylemcinin, 7 milyon 500 bin Hong Kongluyu temsil edemeyeceğini belirten Lu, sessiz kalan Hong Kong sakinlerine, şiddet eylemlerini cesaretle kınamaları çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor