Fikret Orman: Bir Çin takımını Vodafone Park'ta ağırlamak isteriz

2019-09-06 10:55:56

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Çinli bir futbol takımıyla Vodafone Park'ta bir maç yapmayı umduklarını söyledi.

Fikret Orman, Çin Medya Grubu'na özel açıklamalarda bulundu.

Çin'i yakından izlediğini ve şu ana dek on kez ziyaret ettiğini ifade dile getiren Orman, bir sezon Beijing Guoan forması giyen Burak Yılmaz'a şaka yollu göndermede bulunarak, “Çin'i ondan daha iyi tanıyorum.” dedi.

Japonya ve Güney Kore'nin evsahipliğinde düzenlenen 2002 Dünya Kupası'nda Çin ve Türk millî takımlarının karşı karşıya  geldiğine, o zamandan beri Çin futbolunu yakından takip ettiğine işaret eden Fikret Orman, Beşiktaş'ın 2017 yılında Alman Schalke-04 takımı ile Çin'in Zhuhai kentinde bir karşılaşma oynadığını hatırlattı.

Fikret Orman, 1 Ekim'de 70'inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak Çin Halk Cumhuriyeti'nin son yıllarda kaydettiği gelişmelerle ilgili ise şunları söyledi:

““Çin, çok hızlı büyüyor. İnanılmaz derecede hızlı bir büyüme var. Tüketim de hızlı. Onun için çok büyük bir market (pazar) hâline geldi. Eskiden satınalma gücü de bu kadar yüksek değildi. Şimdi artık maaşlar kademeli olarak yukarı çıkıyor. (Çin) dünyanın önemli bir gücü hâline geldi. 70'inci yıl hayırlı olsun. İnşallah nice 70 yıllar görmeyi nasip etsin.”

“5-10 yıl içinde Çinli oyuncuları Avrupa'da göreceğiz”

Fikret Orman, Çin'in yalnızca ekonomi alanında değil, sportif faaliyetlerde de büyük ilerlemelere imza attığını vurguladı.

Orman, Çin'de spor tesislerinin iyileştirilmesi ve sporun halk arasında daha çok yaygınlaşmasıyla birlikte, önümüzdeki günlerde daha fazla Çinli futbolcunun Türkiye de dâhil, Avrupa'daki kulüplerin formasını giyebileceğini dile getirdi.

Orman, bu konuda şunları kaydetti:

“(Çinli takımlar) futbolda da oyunculara çok yüksek paralar verdiler. Orada bir popülarite sağlayıp, o oyuncular kalitesinde oyuncuları da yetiştirmeye başladılar. Yakın bir zamanda, 5-10 sene gibi bir süreç içerisinde Avrupa'da birçok Çinli oyuncuyu göreceğimizi tahmin ediyorum.”

“Çinli turistleri bekliyoruz”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, sporun insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı da pekiştireceğine dikkat çekerek, Beşiktaş'ın da Çinli takımlarla yakın temaslar kurduğunu belirtti.

Son yıllarda Çinli turistlerin Türkiye'ye akın ettiğine dikkat çeken Orman, ziyaretçileri Vodafone Park'a beklediklerini belirtti.

“Burada (Vodafone Park'ta) çok güzel bir müzemiz, stadyum turumuz, mağazalarımız var. (Çinli turistler) normal zamanda da burayı ziyaret edebilirler. Zaten yanımızda Dolmabahçe Sarayı var. Burası eski İstanbul'a, Ayasofya'nın bulunduğu yere çok yakın. Yolları düşerse dostlarımızı burada ağırlamak isteriz.”

“İnşallah bir Çin takımını Vodafone Park'ta ağırlarız”

Fikret Orman, futbolun Çin'de çok sevilen bir spor dalı ve Çin'in yeni yükselen büyük bir futbol piyasası olduğunu ifade etti.

Orman, Beşiktaş'ın daha önce Çin'e gittiğini hatırlatarak, Çin'den bir takımın da Türkiye'ye gelmesini arzuladıklarını dile getirdi.

“İnşallah bir gün bir Çin takımını burada, Vodafone Park'ta ağırlarız. Onlarla Türk seyircilerin önünde güzel bir maç yaparız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor