Yorum: Çinli şirketler zorluklara rağmen istikrarı koruyorlar

2019-09-04 16:33:03 CRI

Yorum: Çinli şirketler zorluklara rağmen istikrarı koruyorlar

Çin'in 500 devi kısa süre önce açıklandı. Geçen yılla kıyaslandığında Çin'in 500 dev şirketinin bu seneki cirosu daha hızlı büyüdü ve uluslararası etkisi de hayli arttı. Küresel ekonomik durum belirsiz olmasına rağmen, Çinli şirketler iyi bir performans gösteriyor. Bu, kolay bir iş değildir.

Çin'in 500 dev şirketinin cirosu, geçen yılki listeye göre yüzde 11,14 büyüyerek 11,5 trilyon dolara yükseldi, toplam varlıkları ise yüzde 9 artarak 42,25 trilyon dolara ulaştı. Söz konusu şirketlerin Ar-Ge'ye yaptığı yatırımlar da yüzde 21,71 artışla 137 milyar 542 milyon doları buldu.

Ticari korumacılık ve tek taraflılığın baş gösterdiği ve ekonomik küreselleşmenin ters akımla karşılaştığı günümüzde, Çinli işletmelerin ilerleme kaydetmeyi sürdürmesinin başlıca nedeni, ülkede reformun derinleştirilmesi ve dışa açılmanın genişletilmesidir. Vergilerin azaltılması ve masrafların düşürülmesi, daha istikrarlı ve sağlıklı para politikasının uygulanması, iş ortamını iyileştiren ve işletmelerin teknolojik inovasyonunu teşvik eden politikalar, Çinli şirketlere güven ve motivasyon sağlamıştır.

Reform ve dışa açılma siyasetinin uygulandığı 40 yıldan fazla süre içinde Çinli işletmeler rüzgâra ve yağmura rağmen daima ilerledi. Dış dünyadaki belirsizliklerin arttığı koşullarda kendi işlerini en iyi şekilde yapmaya devam ederek, engeller arasında dirençlerini koruyup istikrarlı şekilde ilerleyerek güçleniyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor