Yorum: ABD'nin “zorla satma zorla alma” anlayışını müttefikleri bile kabul edemez

2019-09-02 15:09:01

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Rus savaş uçakları Su-57'yi F-35'e alternatif olarak alabileceği sinyallerini verdi. Türkiye, daha önce de Rus yapımı S-400 füze savunma sistemini satın almıştı.

NATO üyesi ve ABD'nin Ortadoğu'daki bir müttefiki olarak Türkiye'nin Rusya ile silah satışı konusundaki işbirliği günden güne yoğunlaşıyor.

Söz konusu girişim, hem Türkiye'nin stratejik bakışının sonucu hem de ABD'nin aşırı baskısının doğurduğu bir ters tepki olarak değerlendirilebilir.

ABD, NATO üyelerine askerî harcamalarını artırma yönünde baskı yapmaya çalışıyor. Bundaki gizli amacı ise NATO üyelerinin ABD'den daha fazla askerî donanım ithal etmelerini sağlamak.

ABD Başkanı Donald Trump, “zorla satmak” ile yetinmiyor, “zorla almak” da istiyor. Trump, daha önce de Greenland'ı satın almayı planladıklarını dile getirmiş, bu plan, Danimarka tarafından sert bir dille reddedilmişti. Başka bir ülkenin egemenliğindeki toprakları zorla satın alma fikri, dünyanın “ABD hegemonyacılığı” algısını da tazelemiş oldu.

Güçlerin daha çeşitli olduğu ve çıkarların iç içe geçtiği bir dünyada, bir ülke eğer kendi çıkarlarını gerçekleştirmek istiyorsa, diğer ülkelerin temel çıkarlarını ve ilgili taleplerini tamamen göz önünde bulundurmalı. “Güçlünün sözü geçer” mantığına ve “tek taraflı kazanma” düşüncesine dayalı baskılar, karşınızdaki yakın müttefikiniz dahi olsa öfkeyi körüklemekten başka bir sonuç vermeyecektir...


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor