Hong Konglulardan radikal eylemcilere tepki

2019-09-02 12:05:45

Hong Kong'daki farklı çevreler, 31 Ağustos ve 1 Eylül günlerinde düzenlenen yasa dışı mitinglere sert tepki gösterdi.

Radikal göstericiler, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin farklı noktalarında yasa dışı mitingler düzenledi. Hong Kong Uluslararası Havalimanı'na gidişleri ve metronun işleyişini engelleyen eylemciler polis memurlarına da saldırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi ve Hong Kong'daki farklı çevreler, eylemcilerin Hong Kong'u kaosa sürükleyen girişimlerini sert bir dille kınarken, idari bölge yönetiminin şiddet eylemlerini yasalar doğrultusunda önlemesi ve kaosun arkasındaki şahısları ağır şekilde cezalandırması çağrısında bulundu.

Önceki gün Hong Kong'daki çok sayıda yolu tıkamaya çalışan eylemciler, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi binası, Yasama Kurulu binası ve Polis Departmanı binasının önünde yasa dışı şekilde toplandı.

Eylemciler, polislere tuğla, kaldırım taşları ve molotof kokteylleriyle saldırdı. Binaların önündeki bariyerleri ateşe veren göstericiler, kamu binalarına kundakçılık girişiminde bulunarak halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye soktu.

Diğer yandan, yerel mahkemece verilen yasak kararına rağmen çok sayıda radikal eylemci, dün Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nın önünde toplanarak yolları kapattı ve havalimanının normal işleyişini engellemeye çalıştı.

Şiddet içeren eylemler nedeniyle çok sayıda vatandaş mağdur olurken, Hong Kong ekonomisi de büyük zarar gördü.

Eylemciler, ayrıca çok sayıda metro hattının geçici olarak hizmet verememesine yol açtı.

Çok sayıda sivil vatandaşa saldıran eylemciler, Çin bayrağını ateşe verdi ve devletin otoritesine meydan okuyarak “Bir Ülke İki Sistem” uygulamasının kırmızı çizgilerini aştı.

Hong Kong polisi, dün yaptığı açıklamada, 31 Ağustos günü Hong Kong'un batı bölgesinde balta, beyzbol sopası, çelik bilye atan silahlar ve kimyasal sıvılar gibi saldırı silahları bulundurma gerekçesiyle 8 kişiyi gözaltına aldı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elliott Engel ve Temsilciler Meclisi üyesi Michael McCaul, yaptıkları açıklamalarda, radikal eylemcilerin “saygı hak eden bir cesaret” gösterdiklerini savundu. ABD'li siyasetçiler, Çin merkezi hükümetinin Hong Kong politikalarını karalayarak, Hong Kong yerel yönetiminin yasaları uygulamasını da eleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi'nden dün yapılan açıklamada, ABD'li siyasetçilerin gerçekleri göz ardı ederek doğruyla yanlışı ayırt edemedikleri kaydedildi. Açıklamada, Çin merkezi hükümetinin Hong Kong ile ilgili işlere net bir müdahale anlamı taşıyan bu girişimi sert dille kınadığı ve buna kararlılıkla karşı çıktığı vurgulandı.

İki aydır süren şiddet içeren eylemlerin Hong Kong'un toplumsal ve ekonomik gelişmesine ciddi zararlar getirdiği, halkın normal yaşamını olumsuz şekilde etkilediği belirtilen açıklamada, şiddet eylemlerini destekleyen beyanlarda bulunan ABD'li siyasetçilerin Hong Kong'daki kaosun arkasındakiler olduğunun da altı çizildi.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Baş Sekreteri Matthew Cheung da dün kaleme aldığı yazıda, Hong Kong'da acilen yapılması gerekenlerin şiddeti sona erdirmek ve toplumsal düzeni normale döndürmek olduğuna dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor