“ABD'li girişimciler ve tüketicilere kulak verilmeli”

2019-08-29 11:45:29 CRI
r_1592940_2019082911452392484100.jpg

Çinli uzmanlar, Çin ile ABD arasındaki ekonomik bağların bir ya da birkaç ekonomik ve ticari sürtüşme nedeniyle kolayca kopmayacağını ifade etti. Uzmanlar ayrıca, ABD yönetiminin Çin'e yatırım yapan ABD'li girişimcilerden ve çoğu ABD'li tüketiciden daha akıllı olduğunu kanıtlamaktan vazgeçmesi gerektiğine işaret etti.

ABD'li süpermarket zinciri Costco'nun Çin'deki ilk mağazası önceki gün, Shanghai'de açıldı. Müşterilerin mağazaya akın etmesi nedeniyle birçok popüler ürün çok çabuk tükendi.

Tongji Üniversitesi Ulusal İnovatif Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Shi Jianxun dün, Shanghai Sosyal Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen bir seminerde söz konusu durumu değerlendirdi.

Shi, bu örnekle, Çin-ABD arasındaki ekonomik ilişkinin kesilemeyeceğinin ve ABD'li işletmelerin devasa Çin piyasasının getirdiği büyük fırsatlardan kolayca vazgeçmeyeceğinin görülebildiğini kaydetti.

Shi, “1,4 milyar nüfusa sahip dev Çin piyasası, küresel ekonomide gün geçtikçe daha önemli rol oynuyor. Costco'nun Çin'deki ilk mağazasının açılışında bazı ürünler sabahtan tükendi. Bu tür haberler ABD'de yayıldıkça ABD'li işletmeler Çin piyasasından vazgeçebilecek mi? 400 milyonluk nüfusa sahip dünyanın en büyük orta gelir grubu Çin'de bulunuyor. Bu, ABD dahil birçok ülkenin işletmecileri için büyük bir gelişme imkanı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

İstatistiklere göre, Çin'de yılın ilk yedi ayında kurulan yabancı sermayeli şirketlerin sayısı 24 bini buldu. Fiilen kullanılan yabancı sermaye, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artarak, 530 milyar yuanı aştı.

ABD'li JP Morgan Chase bankası tarafından yayınlanan son raporda, ABD'nin Çin'e uygulayacağı yeni ek gümrük vergisinin 1 Eylül'de yürürlüğe girmesinden sonra ABD'de her bir ailenin üstleneceği tarife maliyetinin yılda yaklaşık bin dolar artacağı ifade ediliyor.

Shanghai Sosyal Bilimler Akademisi Başkanı Zhang Daogen seminerde,

“Bazı uluslararası kuruluşlar, ABD ekonomisinin önümüzdeki 12 ay içinde gerileyebileceğini düşünüyor. ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte gerçekleştirdiği büyüme oranı yüzde 2,1'i buldu. Ancak ABD'deki altyapı yatırımlarında son üç yılda ilk negatif büyüme yaşandığını görüyoruz. İmalat endüstrisinin refah endeksi de iki yıldır en düşük seviyede seyrediyor. ABD'nin ticaret savaşı başlatmasının başlıca sebeplerden biri imalat sektörünü canlandırmaktı, ancak sonuçlar beklendiği gibi değil.” dedi.

Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi Uluslararası Finans ve Ticaret Enstitüsü Başkanı Zhang Yugui, Çin ile ABD arasındaki ekonomik bağların bir ya da birkaç ekonomik ve ticari sürtüşme nedeniyle kolayca kesilemeyeceğini, ABD yönetiminin yerli girişimciler ile tüketicilerin düşüncelerini dikkate alması gerektiğini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor