“ABD'nin ek tarife uygulaması küresel ekonomiye büyük zarar verdi”

2019-08-28 11:16:57 CRI

Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Üniversitesi tarafından dün düzenlenen bir seminere katılan Çinli uzmanlar, ABD'nin gümrük vergisi tehdidi kullanarak, yerel işletmelere olumsuz etkiler getirmekle kalmayıp, küresel ekonomiye de büyük zarar verdiğini belirtti.

ABD'nin 550 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere ek vergi uygulanacağıyla ilgili açıklaması sonrasında, Çin Ticaret Bakanlığı bir açıklama yaparak, ABD'nin tek taraflılık, ticari zorbalık ile korumacılık ve Çin üzerinde aşırı baskı kurma girişimlerinin, çok taraflı ticaret sistemi ile uluslararası ticaret düzenine ciddi zarar verdiğini, bunun yarattığı olumsuz sonuçların ABD kendisi tarafından da hissedileceğini kaydetti.

Çin Dünya Ticaret Örgütü Araştırma Topluluğu Başkan Yardımcısı Huo Jianguo, ABD'nin uluslararası hukuku çiğneyen girişimlerinin uluslararası toplum tarafından eleştirildiğine dikkat çekti.

Verilere göre, yılın ilk 7 ayında Çin'in toplam ithalat ve ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artarak, 17 trilyon yuana ulaştı. Uzmanlar, gerçeklerin, Çin ekonomisinin ABD'nin ek gümrük vergisi uygulamasının getirdiği etkileri sindirebildiğini, ABD'nin girişimlerinin ise küresel tedarik ve değer zincirleri arasındaki tedarik ilişkisini bozduğunu ifade etti. Çin Ticaret Bakanlığı Bölgesel Ekonomi Araştırma Merkezi Başkanı Zhang Jianping, ABD'nin gümrük vergisi tehdidini kullanmasının, dış ticaretle uğraşan ABD'li şirketler açısında da olumsuz etkiler yarattığı gibi, ülkedeki normal ticari düzeni zedelediğini söyledi.

Çin Uluslararası Ticareti İlerletme Konseyi Fikri Mülkiyet Hizmetleri Merkezi Başkanı Tan Jian ise, ABD'nin başlattığı ticaret savaşının küresel ekonomiye ciddi zararlar verdiğini kaydetti.

Tan, “Aslında, ABD'nin ticari zorbalığı, küreselleşme ve uluslararası endüstriyel iş bölümü açısından büyük belirsizlik yarattı. Bu durum kesinlikle küresel ekonomide daha ciddi zararlara yol açacak ve olumsuz etkileri uzun sürecek. ABD'nin uluslararası kuralları çiğneyen, devlet güvenilirliğini yok eden ve uluslararası endüstriyel iş bölümüne zarar veren bu girişimleri, ABD'li şirketleri çaresiz duruma düşürecek.” ifadesini kullandı.

Çinli uzmanlar, bazı ABD'li çevrelerin Çin'in büyük üretim ülkesi statüsünün Vietnam veya Hindistan gibi ülkelere geçeceği iddiası karşısında ise, bunun ABD'nin Çin'in üretim statüsüne karşı duyduğu hasetin bir yansıması olduğuna işaret etti.

Çin'in şu anda, BM'nin endüstri tanımlamasında tüm endüstriyel kategorilere sahip tek ülke olduğuna dikkat çeken Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı Bölgesel Ekonomi Araştırma Merkezi Başkanı Zhang Jianping, Çin'in endüstriyel olgunluk ve yoğunluk açısından yeri doldurulamaz olduğunu söyledi.

Çin, önceki gün ülkede altı yeni serbest ticaret pilot bölgesi kurulacağını duyurdu. Söz konusu serbest ticaret pilot bölgelerinin kurulmasıyla, ülkedeki serbest ticaret pilot bölgelerinin sayısı 18'e çıkacak. Bu konuda değerlendirme yapan uzmanlar, ABD'nin gümrük vergisi tehdidi kullanmasına karşın Çin'in reform ve dışa açılmayı derinleştirmenin yanı sıra, yüksek nitelikli kalkınmayı ilerletmeye devam edeceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor