Çin serbest ticaret bölgeleri inşasını hızlandırıyor

2019-08-27 11:29:16 CRI

Çin, Shandong, Jiangsu, Guangxi, Hebei, Yunnan ve Heilongjiang dahil 6 eyalet ve bölgede serbest ticaret pilot bölgesi kurulacağını ilan etti.

Söz konusu yeni serbest ticaret pilot bölgeleriyle ilgili genel planlama, dün Çin Devlet Konseyi tarafından yayımlandı.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, değişik ağırlıklarla farklı reform denemeleri uygulayacak yeni serbest ticaret pilot bölgelerinin, Çin'in dışa açılmasını genişletmek için atılan önemli bir adım olarak görüldüğünü kaydetti. Wang, bölgelerin coğrafi avantajları geliştirilerek, komşu ülke ve bölgelerle ekonomik ve ticari işbirliğinin daha da derinleştirileceğine dikkat çekti.

Genel planlamaya göre, Shandong Serbest Ticaret Pilot Bölgesi'nde, yeni ve eski gelişme motivasyonlarının dönüşümü, deniz ekonomisinin geliştirilmesi ile Doğu ve Kuzey Asya bölgelerine yönelik deniz ürünlerinin işlenmesi ve ticaret merkezinin oluşturulması gibi önlemler hedefleniyor.

Jiangsu Serbest Ticaret Pilot Bölgesi'nde ise, yurt dışındaki yatırım işbirliğinin artırılması, finansın reel ekonomiye desteğinin pekiştirilmesi ve imalat sektöründe inovasyonun geliştirilmesi gibi konularda önlemler alınacak.

Guangxi Serbest Ticaret Pilot Bölgesi de, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Projesi ve İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın entegre edilmesini sağlayan önemli bir kapı işlevi görecek.

Hebei Serbest Ticaret Pilot Bölgesi ise uluslararası ticaret lojistik kavşağı, yeni sanayi üssü, küresel inovasyonun yeni doruğu ve dışa açılan gelişmenin öncüsü haline getirilecek.

Yunnan Serbest Ticaret Bölgesi'nde, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Yangtze Ekonomik Kuşağı'nın entegre edilmesi açısından önemli bir geçit inşa edilecek.

Helongjiang Serbest Ticaret Pilot Bölgesi ise Rusya ve Kuzeydoğu Asya bölgesel işbirliğinin merkezi haline getirilecek.

Çin'de ilk Yabancı Yatırım Yasası, 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek. Wang Shouwen, yeni serbest ticaret pilot bölgelerinin Yabancı Yatırım Yasası'nın uygulanmasında önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Wang, “Yabancı Yatırım Yasası'nda bahsedilen dışa açılma, yabancı yatırımcılara yerli yatırımcılarla eşit muamele ilkesinin ve negatif liste sisteminin uygulanmasını kapsıyor. Ayrıca, yabancı işletmelerin varlıkları ve fikri mülkiyet hakları ile ticari sırların korunması konularına odaklanıyor. Söz konusu önlemler, serbest ticaret pilot bölgelerinde gerçek anlamda uygulanacak.” ifadesini kullandı.

Wang, yeni serbest ticaret pilot bölgelerinin, ticaret ve yatırım kolaylığının yanı sıra, vasıflı eleman çekilmesine de önem verdiğini vurguladı.

2013 yılında Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'nin kurulmasından bu yana Çin'deki serbest ticaret pilot bölgelerinin sayısı 18'e çıktı. Serbest ticaret bölgelerinde edinilen deneyimler ülke genelinde yayınglanştırılıyor. Bununla birlikte bu uygulama, Çin'in dışa açılma sürecini de hızlandırıyor.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor