Hong Kong yönetimi yetkililerinden çatışmalara son verme çağrısı

2019-08-26 11:36:37 CRI

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminden yetkililer ve Yasama Konseyi üyeleri, şiddet olaylarının durdurulması ve bölgede yaşanan çatışmalara bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu. Yetkililer, toplumun çeşitli çevreleri arasında diyalog güçlendirilerek, bölgenin gelişmesi için ortak çaba harcanması gerektiğini kaydetti.

Hong Kong Finans Sekreteri Paul Chan internette yayınladığı yazısında, dış ortamın kötüleşmesinin ve bölgede şiddet ve çatışmaların sürmesinin bir “ekonomik tayfuna” yol açtığını belirtti.

Yazıda, Hong Kong'un ağırladığı turist sayısının yüzde 50 oranında azaldığı, perakende ve yeme-içme sektörlerinde son aylarda gerçekleşen gelirin çift haneli rakamlarla sert bir şekilde düştüğü ve bu durumun devam etmesi halinde çok sayıda kişinin işini kaybedeceği kaydedildi.

Paul Chan, çatışma yerine istişare yapmak, Hong Kong'u korumak, kent sakinlerini işsizlikten ve yaşam koşullarının kötüleşmesinden kurtarmak için ortak çaba harcama çağrısı yaptı.

Hong Kong Mali Hizmetler ve Hazine Bürosu Başkanı James Lau ise, yine internetten yayınlanan yazısında, Çin-ABD ticari sürtüşmeleri ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması gibi olumsuz dış koşullar ile kentteki toplumsal çatışmalar karşısında Hong Kong ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığını ifade etti.

James Lau, Hong Kong ekonomisini etkileyen dış ortamın değiştirilmeyeceğini, ancak iç anlaşmazlıklarının en kısa sürede sona ermesini arzuladıklarını dile getirdi.

James Lau, “Eğer Hong Kong'da ekonomi kötüleşmeye devam ederse, yabancı yatırımcılar Hong Kong'a olan güvenlerini kaybeder. Bu da Hong Kong'a uzun vadeli zararlar verebilir. Toplumun bütün kesimleri, önyargı ve zıtlaşma duygularını bir kenara bırakarak, rasyonelliğe geri dönmeli ve Hong Kong'un gelişme sürecinde kazandığı başarıları koruyarak, ekonomik gerileme ile başa çıkmak için birlikte çalışmalı.” ifadesini kullandı.

Hong Kong Yasama Konseyi üyesi Yiu Si-wing ise basına verdiği demeçte, protestolardan etkilenen turizm sektöründe birçok endeksin geçen ay artıştan düşüşe dönüştüğünü ve bu ay hızlı bir düşüş yaşandığını açıkladı. Hong Kong'un ağırladığı turist sayısında büyük ölçüde düşüş gerçekleştiğini vurgulayan Yiu, orta ve küçük ölçekli seyahat acentalarının gelirlerinin azaldığını söyledi. Yiu, “Geçen yıl tatil sezonunda otellerin doluluk oranı yüzde 100'dü ve doluluk oranı bu yıl Ağustos ayında yüzde 20 ila 30'a kadar düşebilir.” dedi.

Yiu, gösteriler devam ederse, bölgeyi ziyaret eden turist sayısında ciddi düşüş görüleceğine ve hizmet sektörünün büyük yaralar alacağına dikkat çekti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor