Çin'de yaşayan Türk yazar Alican: Huzuru Çin'de buldum

2019-08-23 15:22:05 CRI

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Kaşgar'da Uygur dili, kültürü ve geleneklerinin iyi korunup geliştirildiğine şahit olduğuna dikkat çeken Ali Rıza Arıcan, Kaşgar'da bir kitapevinde Çalıkuşu'nun Uygurca baskısını gördüğünde çok heyecanlandığını söylüyor: (ses fonu4)

“Çalıkuşu romanının Uygurcasını gördüm. Çalıkuşu, Türkiye'de çok iyi bilinen bir romandır. Çünkü o romanın konusu biraz da Türkiye'nin aydınlanmasının hikâyesidir. O kitabı orada görmüştüm ben.”

Her şeye sorgulayıcı bir gözle bakmayı tercih eden Arıcan, internet teknolojisinin Çin'de hızla gelişmesi ve geniş kapsamlı bir şekilde uygulanmasının toplumun verimliğini yükselterek sıradan halkın yaşamına büyük kolaylıklar sağladığına işaret etti.

“Çin'in sistemi çok daha etkili”

Ali Rıza Arıcan, Çin'deki verimli ve hızlı karar verme mekanizmasının çok sayıda Batılı demokratik ülkeden avantajlı yönlerinin olduğunu savunuyor. Ayrıca ABD başta olmak üzere bazı batılı ülkelerin, Çin'in hızla gelişmesinden endişe duydukları için bunu engellemeye ve Çin'e baskı yapmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Çin ve ABD arasındaki rekabetin bir norm haline geleceğini, ticaret savaşının sadece bir başlangıç olduğuna değinen Arıcan şunları ekliyor: (ses fonu5)

“Çin'in Amerikan hegemonyasını kırmak için bir mücadele vermesi gerekiyor. Bu savaş yavaş yavaş başlıyor. Belki 100 yıl sürecek bu iş. Kolay bir şey değil. Çünkü Amerika'nın hegemonyası her yerde. Amerikalı sanatçıları, Amerikalı şarkıcıları, sinema yıldızlarını çok iyi tanıyoruz. Peki kaç tane Çinli yazar, Çinli oyuncu biliyoruz? Jackie Chan, Amerika'dan dolayı biliniyor. Bruce Lee de aynı şekilde. Hegemonya savaşı veriliyor bir yandan da. Çok uzun vadeli bir iş. Çin'in kendisini dünyaya tanıtması, kendi gerçek yüzünü göstermesi gerekiyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor