Çin'de yaşayan Türk yazar Alican: Huzuru Çin'de buldum

2019-08-23 15:22:05 CRI

Ali Rıza Alican, Çin'in Jiangsu eyaletinin Changzhou kentinde yaşayan genç bir Türk yazar. 2013 yılında Çin'e gelen Ali Rıza Arıcan, burada 6 yılı geride bıraktı.

Edebiyat aracılığıyla Çin'e ilgi duymaya başlayan Arıcan, CRI'nın Ankara muhabirine verdiği röportajda, Çin'e gelirken belli endişeler taşıdığını, ancak şu an Çin'de eşiyle birlikte huzurlu bir yaşam sürdüğünü söylüyor.

Changzhou kentindeki bir lisede matematik ve istatistik öğretmenliği yapan Arıcan, okuldan arta kalan vaktini edebiyata ve yazmaya ayırıyor.

“Çin'e ilgim edebiyatla başladı”

Daha Çin'de yaşamaya başlamadan evvel, Lu Xun, Zhang Ailing, Yu Hua, Mo Yan gibi Çin edebiyatının büyük yazarlarının eserlerine ilgi duyan Arıcan, Çin'le ilgili ilk izlenimlerini bu eserlerin şekillendirdiğini belirtiyor.

“Çin'e gelmeden önce açıkçası endişelerim vardı. Endişelerimin nedeni, acaba medyaya yansıdığı gibi katı bir yer mi? Zor bir yer mi? Orada yaşamak zor mu? diye düşünüyordum.”

Ancak Çin'de yaşamaya başladıktan sonra uyum sürecini kısa sürede atlattı. Artık yepyeni, modern bir Çin algısı da onu bekliyordu. Edebiyatla tanıdığı bir halkın şimdi arasına karışmış, onlarla sohbet etme, komşuluk yapma, arkadaşlık kurma imkânı olmuştu.

Arıcan'a göre dünyanın büyük kısmı Çin'i doğru ve güncel haliyle tanıyamıyor. Büyük çoğunluk halen Çin'in geri kalmış, kapalı, baskı altında bir toplum olduğunu düşünüyor. Arıcan'a göre bunu bir sebebi, modern Çin toplumunu yansıtan etkili edebi eserlerin az olması, bir diğer mesele de dünyaya gerçek bir Çin görüntüsü göstermek istemeyen Batılı ülkelerin enformasyon akışını sıkıca kontrol etmeleri.

Bu sıkıntıyı fark eden Arıcan kolları sıvamış ve titizlikle gözlemlediği toplumla ilgili “malzemelerini” biriktirerek, bunları yazının konusu yapmış.

Bu çabanın ürünü olarak Arıcan 6 yıl içinde Çin'le alakalı iki Türkçe öykü seçkisine imza attı. Bir de roman yazdı. Öykü seçkilerinden birisi 2016'da yayımlandı. Diğer öykü seçkisi ve roman yayımlanmayı bekliyor.

Okumak ve yazmak onun için sadece bir hobi değil, aynı zamanda sosyalleşme aracı. Changzhou'da bir okuma kulübü açan Arıcan edebiyat tutkunu arkadaşlarıyla bu vesileyle bir araya geliyor. Aynı zamanda Shanghai'da ayda bir düzenledikleri toplantılarda Çin'de yaşayan Türklerle bir araya gelip, Türk edebiyatının seçkin isimlerini tartışıyorlar.

Çin'de yaşam hızlı ve pratik

Çin'den önce Tayland ve Vietnam'da yaşayan Arıcan, Çin'in son derece hızlı ve pratik bir yaşam sunduğunu belirtiyor. Hızlı tren ve internet teknolojilerinin günlük yaşamı kolaylaştırdığının altını çiziyor.

Okula paylaşım bisikleti kullanarak giden Arıcan, Türkiye'de bu sistemin gelişmemiş olmasından yakınıyor.

Yaşadığı kent olan Changzhou belediyesinin çalışmalarını öven Arıcan, kentte herhangi bir noktaya 2 km mesafede yeşil alan veya park inşa edildiğini, Changzhou'nun eğlence ve spora imkân ve alan tanıdığını kaydediyor.

Ali Rıza Arıcan 6 yıl içinde büyük Çin coğrafyasını köşe bucak gezdi. Ülkenin kuzeyindeki Harbin'de, güneyde Hong Kong'da, batıda Kaşgar'da, doğuda Shaghai'da bulundu. Gezdiği yerler arasında kendisinde derin izlenim bırakan Hangzhou'nun Xihu Gölünü (Batı Gölü) unutamıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor