Shenzhen büyük körfez bölgesinde öncü olacak

2019-08-22 16:55:19 CRI

Çin hükümeti tarafından kısa süre önce açıklanan Shenzhen Çin'e özgü sosyalizmde öncü bölge olarak yeni sorumluluklar üstlenecek. Bu sayede bölgedeki 11 şehrin entegrasyonuna dayanan Büyük Körfez Bölgesi kalkınma planının inşası hızlanacak.

Çin, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi kalkınma planıyla canlı bir kent kompleksi tesis etmek, uluslararası bilimsel inovasyon merkezi kurmak, Kuşak ve Yol inşasını desteklemek ve Hong Kong ile Makao'nun ana kesimle bağlarını artırmak istiyor.

Shenzhen'e verilen yeni görevler, kentin bu projeksiyondaki rolünü güçlendirirken, “Bir ülke iki sistem" ilkesini de sağlamlaştıracak.

Çin Kapsamlı Kalkınma Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacı Song Ding, Shenzhen'in reform ve dışa açılmaya öncülük etme yeteneğine sahip olduğunu kaydetti. Song Ding, “Shenzhen, Çin'in 40 yıllık reform ve dışa açılmasının öncü şehirlerinden biri. İşte bu nedenle merkezi hükümet yeni reform sürecinde Shenzhen'in bu öncü rolünü sürdürmesini istiyor. Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi ise Çin'in reform ve dışa açılmasının yeni platformudur. Shenzhen'in bu platformda çekirdek rolü oynaması son derece doğaldır.” yorumunda bulundu.

Yönetmeliğe göre, Shenzhen ile Hong Kong arasındaki inovasyon işbirliği inşasına hız verilerek bilimsel yönetim mekanizmasında yenilik yapılacak; personel, sermaye, teknolojinin kolayca hareket etmesi sağlanacak.

Shenzhen'de üretim, eğitim ve bilimsel araştırmanın kaynaştığı inovasyon süreci desteklenerek, Shenzhen merkezli kapsamlı ulusal bilim merkezi inşa edilecek.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Dekan Yardımcısı Ye Yuru, bu kararla Shenzhen ve Hong Kong'da bilimsel ve teknolojik inovasyonda ortak bir güç oluşturulacağına işaret etti.

Planda Shenzhen, Hong Kong ve Makao arasında iletişim ve işbirliğinin artırılması isteniyor. Bu bağlamda Shenzhen, Hong Kong ve Makao'daki finans piyasalarıyla kaynaşacak. Kültür ve sağlık alanında da çeşitli entegrasyon projeleri uygulanacak.

Shenzhen'de iş kuran Hong Konglu bir genç, dev fırsatlar, kaynak ve platforma sahip olan Shenzhen'in iş kurmayı arzu edenler için ideal adres olduğunu dile getirdi.

Hong Kong Açık Üniversitesi Rektörü Huang Yushan da Hong Kong'daki kalifiye elemanların Shenzhen'in öncü bölge inşasında büyük potansiyele sahip olduklarını kaydetti. Huang, “Pilot bölge kurulduktan sonra kalifiye elemanlara ihtiyaç duyulacak. Hong Kong bu fırsatı iyi değerlendirerek Shenzhen'le işbirliğini pekiştirebilir ve körfez bölgesinin gelişmesini ortaklaşa ilerletebilir.” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor