Türkiye'den Hong Kong'daki şiddet eylemlerine tepki

2019-08-19 11:29:54

Türkiye'den bazı sanayi ve ticaret dernekleri Hong Kong'daki şiddet eylemcilerini kınadı.

Türkiye'deki Çin Barışçı Birlşmeyi İlerletme Konseyi önceki gün yazılı açıklama yayımlayarak Çin'in Hong Kong Özel İdari bölgesi'nde meydana gelen, hukukun üstünlüğünü ve “Bir Ülke İki Sistem” ilkesini çiğneyen şiddet olaylarını kınadı.

Adı geçen konseyin başkanı Chen Wei Çin Medya Grubu'na verdiği röportajda, Hong Kong'da düzenlenen şiddet eylemlerinin bir ülke iki sistem ilkesinin kırmızı çizgisini aştığını söyledi. İngiltere ve ABD'nin başını çektiği dış güçlerin bazı Hong Konglu gençleri kullandığını ifade eden Chen Wei, bunların amaçlarının Hong Kong halkının normal yaşamına zarar vermek ve Çin'in ekonomik gelişimini engellemek olduğunu vurguladı. Chen şunları ifade etti:

“Hong Kong, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Yurtdışında yaşayan Çin vatandaşları olarak Hong Kong'da hukukun üstünlüğü ve bir ülke iki sistem ilkesine zarar veren eylemleri şiddetle kınamalıyız. ”

Uygur Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Sabir Boğda, Hong Kong'da düzenlenen şiddet eylemlerini kaygıyla izlediklerini söyledi. Sabir Boğda, protestocuların Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nı kapatmaları ve Global Times muhabirini darp etmeleri gibi eylemlerin, Hong Kong'da kamu düzenini ciddi şekilde bozduğunu ve Hong Kong'un uluslararası imajına zarar verdiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Dünyadaki tüm Çinlilerin beklentisi bu olayların hızlıca bitmesi.”

Hong Kong'daki şiddet eylemlerini, sadece Hong Kong'daki gençlerin eylemleri olarak açıklamak zor, onların arkasındaki dış güçlerin etkisi göz önünde bulundurulmalı.

Türkiye'deki iş adamları da Hong Kong'daki durumdan endişe duyuyor.

Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Hong Kong sorunun arkasındaki batılı güçlerin Çin'in gelişimini engelleme amacının çok belirgin olduğunu söyledi. Hong Kong'un Çin topraklarının bölünmez bir parçası olduğunu vurgulayan İhsan Beşer, Hong Kong'la ilgili işlerin Çin'in içişi olarak Çin tarafından çözülebileceğini söyledi. İhsan Beşer şunları söyledi:

“Hong Kong Çin'indir. Çin bu meseleyi en uygun şekilde çözecektir. Farklı ülkeler tarafından yapılan bu işi ben kınıyorum açık bir dille.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor