İnternet şirketlerinin yatırımlarında yüzde 45'lik artış

2019-08-15 10:42:22 CRI

İnternet şirketlerinin yatırımlarında yüzde 45'lik artış

Çin'in en büyük 100 internet şirketinin geçen yıl Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımların yüzde 45,1 artarak 153,87 milyar yuana ulaştığı açıklandı.

Çin İnternet Derneği, Sanayi ve Bilişim Bakanlığı'na bağlı Siber Güvenlik Sektörünü Geliştirme Merkezi tarafından ortaklaşa hazırlanan “Çin'in En Büyük 100 İnternet Şirketinin Gelişme Durumu 2019” başlıklı rapor dün yayımlandı.

Raporda Alibaba, Tencent, Baidu, JD.com, yılın en büyük 100 Çinli internet şirketi sıralamasında ilk basamaklarda yer aldı. Siber Güvenlik Sektörünü Geliştirme Merkezi İstatistiksel Analiz Bölümü Başkanı Jiao Xulu, ilk 100 internet şirketinin ölçek ve inovasyon açılarından hızlı bir büyüme kaydettiğini söyledi. Jiao Xulu, bu konuda şunları ifade etti:

“Yılın en büyük 100 internet şirketinin geçen yılki geliri 2,75 trilyon yuanı buldu. Bu rakam, 2018'in ilk 100 internet şirketinin gelirine kıyasla 1 trilyon yuanlık artışa tekabül ediyor. Söz konusu şirketlerin inovasyon ve araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına yaptıkları harcamalar, toplam gelirlerinin yüzde 10'undan fazlasını oluşturuyor. İnternette tüketim bakımından geliştirdikleri yeni alanlar ve teknolojilerin sayısı da hayli yüksek. Örneğin; ‘Akıllı+', diğer bir deyişle akıllı mağaza, VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) kullanılarak elbise deneme, QR kodu ile ödeme gibi yeni modelleri hizmete sundular."

Veriler, Çin'in en iyi 100 internet şirketinin geliştirdiği tüketim alanlarının giyim, yemek, barınma, ulaşım, kamu hizmetleri, çevrimiçi medya, müzik, video, sosyal medya, teknolojik inovasyon ve fikri mülkiyet gibi alanları kapsadığını gösteriyor. Aynı zamanda 2019'un ilk 100 internet şirketinden 60'ı, 40 bin reel ekonomi şirketinin müşterilerine hizmet veriyor.

Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Başmühendisi Zhang Feng, Çin'in gelecekte internetin geleneksel sektörlerle entegrasyonunu derinleştireceğini ve dijital dönüşümü hızlandıracağını söyledi. Zhang Feng sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnternetin tarım, sağlık, turizm, ulaşım ve diğer endüstrilerle entegrasyonu teşvik edilecek. İnternetin tüketim sektöründen üretim sektörüne dönüşümü hızlandırılacak. Bulut bilişimi, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi bilgi teknolojilerinin başta imalat sektörü olmak üzere reel ekonomiyle kaynaşması ilerletilecek. Bunun yanında 5G kullanım alanları genişletilecek, imalat sektörünün dijitalleşmesine hız verilecek.”

Raporda verilen diğer bilgilere göre, Çin dünyanın en büyük fiber ve 4G ağlarını kurdu.

Çin'in internet sektörünün piyasa büyüklüğü ise yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 arttı. Bu artış, dünya ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

Bununla birlikte, geçen yıl dünyada piyasa değeri en yüksek ilk 30 internet şirketinden 10'unu Tencent Grubu ve Alibaba'nın aralarında bulunduğu Çinli şirketler oluşturdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor